logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

RYCZĄCE-DRAKE
DWIE KROPLE FOLKU

Wydawca: Soliton

  Płyta „Dwie krople folku” to zapis kilku lat wspólnych występów, zespołowej pracy, godzenia wody z ogniem i dowód wzajemnego szacunku dla odrębności i odmiennego postrzegania muzyki tradycyjnej przez dwa zespoły – Ryczące Dwudziestki i Drake – które podobnie jak tytułowe krople, zlewają się w jeden organizm, tworząc nową jakość na polskim rynku folkowego nurtu muzycznego. Muzycy połączyli siły i wydali wspólny album pod pseudonimem Ryczące-Drake.

Dwa zespoły… jeden z samego serca Śląska – z Bytomia, drugi też ze Śląska – z Częstochowy. Los po raz pierwszy je ze sobą zetknął w 2004 roku w najbardziej morskiej miejscowości Zagłębia – w Morsku, i od razu coś między nimi muzycznie zaiskrzyło. Ten starszy dla młodszego zespołu był przewodnikiem w pierwszych krokach stawianych na scenach folkowo-shantowych. Ten młodszy, dla starszego był lustrzanym odbiciem jego młodzieńczej fascynacji odkrywaną kulturą marynistyczną.

Ryczące Dwudziestki - pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel.

Drake Sea Folk Group - początek zespołu to styczeń 2004 r. Wtedy to zrodził się pomysł na uczczenie święta Irlandii, dnia św. Patryka. Wspólne granie przyniosło wiele radości, więc pomysł na rozpoczęcie działalności zespołu nabrał konkretnego kształtu w postaci repertuaru, tak tradycyjnego jak i własnych kompozycji.  Drake zagrał ponad 400 koncertów na wszystkich największych festiwalach oraz w tawernach i klubach muzycznych w całym kraju. Zespół co roku organizuje w marcu w rodzinnej Częstochowie imprezę tematycznie związaną z dniem św. Patryka, na którą zaprasza największe gwiazdy polskiej sceny folk i szanty.
„Nasza muzyka to podróż przez wzburzony ocean, i zielone celtyckie wzgórza. W swoich tekstach zabieramy słuchacza na pokład starego żaglowca, i do pełnej gwaru tawerny w jednym z tysięcy portów, które razem odwiedzimy”.

 1. Na dnie serca
 2. Mówili...
 3. Sina mgła
 4. Bez żalu
 5. Dwie siostry
 6. Dumka na rozstanie
 7. Opowiadaj, opowiadaj
 8. Nocny kwiat
 9. Carrickfergus
 10. Ale jutro...
 11. Brian Boru
skład:
Ryczące Dwudziestki w składzie:
Andrzej Grzela "Qńa" - śpiew
Wojciech Dudziński "Sęp" - śpiew
Andrzej Marciniec "Martinez" - śpiew
Bogdan Kuśka "Bodziec" - śpiew
Łukasz Drzewiecki "Matrix" - śpiew

Drake Sea Folk Group w składzie:
Wojciech Kotas - wokal, tin whistle, dudy, harmonijka
Piotr Pala - gitara elektroakustyczna, irish bouzouki, mandolina
Bartłomiej Wręczycki - akordeon
Andrzej Drzastwa - gitara basowa
Sławomir Bielan - wokal, bodhrán