logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SYMCHA KELLER
CHASYDZKA DROGA. Z LUBLINA DO KOCKA

Wydawca: Fundacja Kellerów

  Płyta Symchy Kellera "Chasydzka droga. Z Lublina do Kocka" stanowi ukoronowanie fonograficznego projektu "Tryptyk chasydzki". Po płytach "Bramy" oraz "Chojze. Widzący z Lublina", nadszedł czas na puentę.

"Chasydzka droga", tak jak i wcześniejsze płyty, stanowi muzyczną podróż po mistycznym, nieistniejącym już świecie chasydów – najpiękniejszym kwiecie ekstatycznej muzyki, myśli i sposobu życia polskich Żydów. Obecna trzecia odsłona tego świata prowadzi nas od ekstatyki Widzącego z Lublina, do poszukiwań prawdy absolutnej Rabiego Mendla z Kocka.
Ta płyta jest bardziej szorstka od poprzednich, muzycznie zawiera też oryginalne, stare chasydzkie pieśni, ale aranżowane inaczej, jeszcze bardziej mistycznie. Słychać w nich ducha szkoły Rebego z Kocka. Na płycie znajdują się zarówno szybkie, ostre, weselne tańce jak i pieśni stricte medytacyjne, pełne głębi i melancholii. Najbardziej spektakularnym utworem jest "Hallel" – szesnastominutowa suita chasydzka, oddająca sposób modlitwy w małych chasydzkich domach modlitwy w środkowej i wschodniej Polsce.
"Pieśń ta nigdy wcześniej nie była nagrana. Większą część melodii do tej modlitwy nauczyłem się od mojego pierwszego Mistrza, kantora z łódzkiej synagogi Icchaka Froimowskiego, który przed wojną prowadził modlitwy w synagodze cadyka z Radoszyc, pochodzącego ze szkoły Widzącego z  Lublina. Płyta nagrywana była w sposób maksymalnie naturalny, zrezygnowaliśmy w niej z wszelkich nowinek technicznych, a część utworów nagrywana była na żywo, jak w wersji koncertowej. Zapraszam do drogi z Lublina do Kocka…" (Symcha Keller)

Symcha Keller, to ostatni kontynuator muzycznej, mistycznej tradycji chasydów w Polsce. Pochodzi z Łodzi. Jego pierwszym Mistrzem był Icchak Frojmowski, przedwojenny kantor Cadyka z Radoszyc. Od niego otrzymał w darze niezwykły sposób prowadzenia modlitw oraz transowego śpiewu nigunów (melodii medytacyjnych). Uczył się też min. u Rabiego Shlomo Carlebacha w USA. Zaangażował się również w odbudowę życia żydowskiego w Polsce. Przez wiele lat pełnił funkcję kantora Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Prowadził modlitwy podczas wielu uroczystości światowej rangi.

Na płycie "Chasydzka droga. Z Lublina do Kocka" wraz z Symchą Kellerem zagrali wspaniali muzycy, którzy również ją wspólnie zaaranżowali. Gościnnie w nagraniu udział wzięli: śpiewak z Wrocławia, tenor liryczny Piotr Bunzler oraz grający na instrumentach biblijnych w „Psalmie 150” Michał Kaczor.

  1. Loj Jumiszi (trad.)
  2. Ach Tojw - Aszrej (trad.)
  3. Nigun Złoczew (Bracław)
  4. Weselne (Satmar, Wyżnic, Alexander) (trad.)
  5. Bam (Bełz)
  6. Ki Nicham (Bobow)
  7. Rikud Pireneje (trad.)
  8. Psalm 23 (trad.)
  9. Hallel - Nusach Frojmowski
  10. Psalm 150 (trad.)
skład:
Symcha Keller - śpiew, flet, tin whistle, szofar, szałamaja
Bartłomiej Stańczyk - akordeon, śpiew
Robert Brzozowski - kontrabas
Paweł Stępnik - gitara
Krzysztof Pachla - klarnet
Tomasz "Bozdek" Kozdraj - bębny
Stanisław Siedlaczek - perkusja

gościnnie:
Piotr Bunzler - tenor liryczny
Michał Kaczor - instrumenty biblijne ("Psalm 150")