logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

JAUBI
NAFS AT PEACE

Wydawca: Astigmatic Records

  Wschodni mistycyzm w międzynarodowym wydaniu. Niecodzienna kooperacja zapoczątkowana z inicjatywy pakistańskiego kwartetu Jaubi. Niezwykła pozycja w katalogu polskiej, niezależnej wytwórni Astigmatic Records.

Kwartet Jaubi, znany z łączenia tradycyjnych elementów północno-indyjskiej muzyki klasycznej, hip-hopu i modal/spiritual jazzu, zaprosił do współpracy Marka “Latarnika” Pędziwiatra (muzyka zespołów EABS / Błoto) oraz brytyjskiego saksofonistę Tenderloniousa, do nagrania ich debiutanckiego albumu "Nafs At Peace". 
Podróż rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku, kiedy londyński multiinstrumentalista Ed "Tenderlonious" Cawthorne oraz polski pianista/kompozytor Marek "Latarnik" Pędziwiatr odwiedzili grupę, aby nagrywać w pakistańskim Lahore. Po wielu godzinach podróży z przesiadkami w Londynie, Rzymie i Dubaju w końcu przylecieli do omijanego przez turystów Lahore, by wraz z kwartetem Jaubi nagrać muzykę, która będzie łączyć tradycje dwóch różnych od siebie kultur - zachodu i wschodu. Wspólnie przełożyli swoje osobiste zmagania z tamtego okresu na dwie sesje nagraniowe, pozwalając muzykom odnaleźć duchową ścieżkę poprzez muzyczne oczyszczenie.
Większość kompozycji oraz ich nagrania powstały w ciągu 6 dni w Riot Studio w pakistańskim Lahore, dodatkową sesję zorganizowano z udziałem norweskiego chóru The Vox Humana Chamber Choir w Oslo, który odpowiada za piękne otwarcie tego wyjątkowego albumu.

Celem Jaubi jest pokazanie duchowego wymiaru Koranu, którego wersety stały się inspiracją dla koncepcji albumu. Współpracując z muzykami z innych gatunków i kultur, powstała uniwersalna i ponadczasowa mieszkanka północno-indyjskiej muzyki klasycznej, hip-hopu i uduchowionego jazzu. Nafs (سْنف (َto arabskie słowo oznaczające „jaźń” / „duszę”. Istnieją trzy poziomy Nafs opisane w Koranie; (I) Dusza skłonna do zła. (II) Dusza świadoma wykroczeń które popełniła, skłonna do skruchy i żalu za grzechy. Bierze udział w walce o oczyszczenie. (III) Dusza spokojna.
Okładka albumu przedstawia matkę lidera zespołu Jaubi, modlącą się do Boga, aby przeprowadził jej syna przez ten mroczny okres w jego życiu.
 
Album "Nafs at Peace", który krótko przed premierą został ogłoszony przez The Guardian albumem miesiąca, doceniony i szeroko opisany przez magazyn DownBeat, a Gilles Peterson w swoim programie w BBC Radio wykrzykiwał na antenie: "What an incredible album!".

  1. Seek Refuge
  2. Insia
  3. Raga Gujri Todi
  4. Straight Path
  5. Mosty
  6. Zari
  7. Nafs At Peace
skład:
Ali Riaz Baqar - gitara
Zohaib Hassan Khan - sarangi
Qammar 'Vicky' Abbas - perkusja
Kashif Ali Dhani - tabla, śpiew
Ed "Tenderlonious" Cawthorne - flet, saksofon sopranowy
Marek “Latarnik” Pędziwiatr - Fender Rhodes Mark II, fortepian, Yamaha PSR-550, Korg MS-20, Moog Voyager, Hohner Clavinet Pianet Duo

gościnnie:
The Vox Humana Chamber Choir (Seek Refuge)