|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2020 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły KAROLINA CICHA & SPÓŁKA KARAIMSKA MAPA MUZYCZNA Wydawca: Bitik. Oficyna Wydawnicza Związku Karaimów Polskich
Karolina Cicha odkrywa kulturę Karaimów. Jej najnowszy projekt, "Karaimska Mapa Muzyczna", powstał we współpracy ze Związkiem Karaimów Polskich. To pierwszy pełny album muzyczny z tradycyjną muzyką karaimską na świecie. To już drugi projekt muzyczny Karoliny Cichej & Spółki mający premierę jesienią 2020 roku. "Diwa polskiego folku" – czytamy w mediach. Bo rzeczywiście to jedna z najważniejszych artystek folkowych w Polsce – tradycyjnym pieśniom polskim i mniejszości narodowych poświęciła kilka ostatnich swoich płyt.
Muzyka Karaimów czerpie inspiracje z litewskich i krymskich tradycji muzycznych, słychać też wpływy ukraińskie, rosyjskie czy też polskie. Karolina Cicha jest już specjalistką w odkrywaniu dźwiękowego i tekstowego bogactwa kultur mniejszości. To też ona przywraca ducha tych pieśni, w twórczy sposób integruje karaimską, orientalną tradycję ze swoją współczesną wrażliwością.
Mapa muzyczna najmniejszej mniejszości w Polsce. Muzyka Karaimów jest bardzo ważną częścią wielowiekowej świeckiej kultury najmniejszej mniejszości w Polsce. W poszukiwaniu źródeł i świadectw praktyki muzycznej wśród społeczności karaimskiej trzeba sięgnąć do historii Krymu, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wileńszczyzny oraz Polski XIX i XX w. Dziś pieśni pozostają w ulotnej pamięci najstarszych Karaimów zamieszkałych w rozproszeniu oraz w nielicznych świadectwach materialnych – archiwalnych nagraniach zachowanych w karaimskich kolekcjach prywatnych.
„Najmniejsza mniejszość” mówi się o Karaimach, bo rzeczywiście ich liczba w Polsce może sięgać najwyżej 200 osób. W zupełnej zgodzie i integracji prowadzą obok codzienne współczesne życie, nie zapominając o swoich korzeniach czy to kulturowych, czy religijnych. Ze względu na kosmopolityczny charakter społeczności karaimskiej w odkrywaniu ich tożsamości, historii i – w końcu – kultury niezbędna jest mapa. Warszawa, Łuck, Troki, Halicz, Wilno, Kijów czy miasta Krymu – pieśni tak, jak twórcy czy późniejsi wykonawcy, wiążą się z miejscami, których historię współtworzyła karaimska mniejszość. Wszystkie znajdą się na "Karaimskiej Mapie Muzycznej".
|
Vol.1 Karaimska Mapa Muzyczna
- Troch szaharda / W mieście Troki
- Ijisi baraskiniń / Zapach piątku
- Soframyzda / Na naszym stole
- Sałhyr Boju / Rzeka Sałhyr
- Jukła uwłum / Śpij synu mój
- Kiuzdiahi bahda / W jesiennym ogrodzie
- Bir elimde kemanem / W ręku mym skrzypce
- Sahyszłar / Myśli
- Sziriń el / Miły ludu
- Bir Elmany / Podzielmy jabłko
- Kiusiancz / Tęsknota
- Galvieniń kyryjynda, Karaj edim, Karaj barmen / Na brzegu Galwie, Karaimem byłem, Karaimem jestem
Vol.2 Karaimska Mapa Muzyczna. Źródła
- Sziriń el / Miły ludu
- Ijisi baraskiniń / Zapach piątku
- Syjyt jyry sahanczyna kyrancznyn (pieśń żałobna upamiętniająca zarazę na Litwie w 1710 roku)
- Tywmusz Trochka
- Jukła uwłum / Śpij synu mój
- Troch szaharda / W mieście Troki
| skład: Vol.1 - Karolina Cicha & Spółka:
Karolina Cicha - śpiew, akordeon, klawisze
Patrycja Betley - instrumenty perkusyjne
Karolina Matuszkiewicz - kemancze, skrzypce, śpiew (12)
Mateusz Szemraj - cymbały, saz, oud, kantele, baglama
gościnnie:
Michał Kuliczenko - śpiew (8, 9, 11)
Vol.2 - Karaimi:
Tatjana Maškevič - śpiew (1, 6)
Vladimiras Maškevič - śpiew (1)
Viktorija Narmontienė - śpiew (1, 4)
Arturas Juchnievicius - śpiew (1)
Bijana Jodis - śpiew (4)
Kamilis Kobeckis - śpiew (3)
Danielius Kobeckis - śpiew (5)
Dominyka Kobeckyte - śpiew (2) |
|
|
|