logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

DJ CLICK & MASHA NATANSON
VIOLINS AGAINST BOMBS

Wydawca: No Fridge

  Płyta Dj Click'a nagrana wspólnie z Mashą Natanson i Oleną Yeremenko - artystkami z Polski i Ukrainy. Jako niestrudzony odkrywca kultur, Dj Click nieustannie spotyka niesamowitych ludzi, aby przenieść nas poza nasze granice i nasze emocje! Łatwiej jest prowadzić wojnę, zabić bliźniego, sprzedać broń, niż zawrzeć pokój, porozmawiać z bratem lub żyć razem na tym świecie. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest DJ Click, znany paryski didżej i producent. Jako niespokojny eksplorator kultur i dźwięków, przystanków w drodze, Dj Click wciąż spotyka niesamowitych ludzi podczas swoich postojów. Wyposażony w gramofony i mobilne studio, tym razem przy współudziale Mashy Natanson (Čači Vorba, Aksak Trio), zagłębia się w tradycyjne pieśni ukraińskie, miksując, podkręcając, by stworzyć nową kooperację.

Masha Natanson swoją pasję do muzyki tradycyjnej odziedziczyła zwłaszcza po matce, która od zawsze śpiewała w domu cygańskie i rosyjskie pieśni. W wieku 15 lat porzuciła szkołę muzyczną, a także dom rodzinny, przenosząc się na południe, w Karpaty, w poszukiwaniu prawdziwej tradycyjnej muzyki Karpat i tamtejszych społeczności cygańskich. Grając w lokalnych zespołach ludowych nauczyła się setek melodii i pieśni w dziesiątkach języków i dialektów, które można znaleźć na tym multikulturowym obszarze. Żyła w różnych miejscach, zarabiając na życie muzyką. Mieszkała i koncertowała z cygańskimi muzykami z zespołu Kałe Bała, aż do momentu, gdy w 2004 roku rozpoczęła się jej przygoda z lubelskim środowiskiem world music, która 2 lata później doprowadziła do stworzenia jej własnego zespołu - Čači Vorba.

DJ Click w bezpretensjonalny sposób, swymi zniewalająco energetycznymi utworami, podkreśla względność podziału na muzyczne gatunki. W swej twórczości swobodnie czerpie z wielu – na pozór bardzo odległych – inspiracji, układając z nich pasjonujący kolaż, w którym coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele tradycyjnych brzmień, jak i zwolennicy współczesnej muzyki tanecznej. Doprowadza celników do szału. Pewnego dnia odkrywa indyjskie rytmy z muzykami grającymi na tablach z peryferii Radżastanu. Następnego dnia wyrusza w trasę po Bukareszcie z cygańskimi muzykami. Może zniknąć w Essaouirze podczas nocy Gnawa lila i pojawić się ponownie w Sewilli jako część cygańskiej imprezy.

 1. 24022022
 2. Rusalkas
 3. When I'll be gone
 4. Far from my house
 5. The refugees waltz
 6. Good husband (Akoustik)
 7. My sister Ukraine
 8. Victory polka (Dirty step Remix)
 9. Good husband (Kiss me Remix)
 10. Rusalkas (Acappella)
 11. When I'll be gone (Radio edit)
 12. My sister Ukraine (Radio edit)
skład:
Dj Click - arranged, produced, programmed and recorded
Masha Natanson - arranged, strings, vocals, violins
Olena Yeremenko - strings, vocals, violins
David Krupiński - guitars (“When I'll be gone”)
Thomas Julienne - double bass (“Rusalkas”)