logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BILON I NOWA FERAJNA
WARSZAWSKI RAPTON

Wydawca: Starship

  “Warszawski Rapton” to album Bilona i Nowej Ferajny, hołdujący brzmieniem starowarszawskiemu folklorowi miasta. Album opisujący losy trzech epok stolicy - sentymentalna podróż w głąb stołecznego folkloru. Ma na celu ukazanie melancholijnego klimatu, edukując przy tym młode pokolenia dawną wrażliwością muzyczną zapomnianej już epoki. Łączy archaiczne dźwięki i prezentuje je w odświeżonym, nowoczesnym wydaniu.

"Rapton jako styl określam awangardowym neofolkiem. Jako człowiek żyjący już w kolejnej - trzeciej epoce (komuna, bezprawie/dziki wschód - lata 90 oraz imperializm korporacyjny, czyli współczesność) miałem okazję poznać różne oblicza stolicy, a poza tym żyją we mnie opowieści i wspomnienia ludzi, których już nie ma na tym świecie. Folklor po wojnie spłycony był do groteski, aby nie mógł być narzędziem do rozwijania kultury, dlatego nie miał dużego znaczenia w życiu mieszkańców. Dzisiaj w czasach pandemii informacyjnej ciężko się zatrzymać i spojrzeć za siebie, chociaż stara domena mówi: „nigdy nie patrz w tył”. Ja jednak szukam korzeni i dostrzegam w nich wiele pięknych prawd, często powiedzianych prostym językiem, ale jakże trafnym. Rapton odkryłem na mojej solowej płycie 3xNie!!! To zabawny drań, z wielkim sercem, pełen namiętności i zawadiackim sznytem, duch stolicy. Pragnę wyrazić nim swoją wrażliwość historyczną, szacunek do przodków, przeszłości, ludzi. Album dedykuję moim trzem wspaniałym córkom, Kasi, Marysi oraz Helence, a także kochanej Stolicy Warszawie." (Bilon)

"Od zarania dziejów hip-hopu jedną z podstawowych cech była duma z miejsca, z którego pochodzisz. Bilon i Nowa Ferajna przypomnieli o korzeniach za sprawą albumu "Warszawski Rapton". (Tam, gdzie Bronx spotyka się z Mokotowem). Bilon zrobił coś, z czym od dawna nie spotkałem się w rodzimym rapie. Położył bowiem nacisk na tożsamość – nie tyle narodową, ile lokalną. Raper nie ograniczył się jednak do kilku wzmianek w wersach czy pojedynczego utworu (jak onegdaj miał w zwyczaju). Wraz z Nową Ferajną poszedł krok dalej, tworząc "Warszawski Rapton", którym – od pierwszej do ostatniej sekundy! – złożył hołd miastu stołecznemu. Porównanie działań członka Hemp Gru i Ferajny do hip-hopowców z pierwszych dekad kultury nie jest przypadkowe. Region, z którego pochodziłeś, definiował twoje brzmienie, w jakiś sposób wpływał na twój ubiór czy słownictwo, którym się posługiwałeś. Nie inaczej jest tutaj. Warszawski folklor znajduje odzwierciedlenie w użytych instrumentach i opisywanych historiach (...)" 
(Igor Wiśniewski, Rytmy.pl)

Bilon, właściwie Maciej Bilka, znany również jako Bilet, BPP, Bilka i Bilon Prosty Przewodnik. Raper, a także przedsiębiorca z Warszawy. Bilon znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w formacji Hemp Gru. Współtworzy także kolektyw DIIL Gang i JLB.

 1. Warszawiak
 2. Graj Pan Rapton
 3. Zapomniany Akord
 4. Dębowa Trumna
 5. Nieznani Synowie
 6. Pewien Gość
 7. Zawieszony Czas
 8. Na Mokotów
 9. Kamienica
 10. Błękitna Latawica
 11. Znowu chce mi się żyć
 12. Ganc Pomada
 13. Zamek Królewski
 14. W Stolicy
 15. Jedna Klika
skład:
Bilon HG (Maciej Bilka) - słowa, rap
Szwed Swd (Arkadiusz Szwed) - producent
Nowa Ferajna w składzie:
Rafał Gontarski - akordeon
Norbert Kubacz - kontrabas
Mikołaj Tabako - trąbka
Witek Haliniak - puzon

gościnnie:
Jan Młynarski - mandola Stanisława Grzesiuka (Warszawiak)
Marysia Starosta - wokal (Dębowa Trumna)
Solka - wokal (Zapomniany akord, Zawieszony czas)
Marek Dyjak - wokal (Nieznani Synowie)
Żary JLB - wokal (Kamienica)
Rufus - wokal (Znowu chcę mi się żyć)