logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ŻERCA
ŻER (EP)

Wydawca: Żerca

  "Dostępne zmysłom ideowe uniwersum przeszłości, przyszłości i teraźniejszości, w którym to materia i jej obieg wiedzie naczelny byt. Gdzie wszystko ma swój początek i koniec, przyczynę i skutek, gdzie trwa Żer…"

Minialbum (EP) „Żer”, którego autorem jest kompozytor, producent, twórca koncepcji Bartłomiej Dziadosz, który komponuje pod pseudonimem Żerca. „Żer”, to podróż od pierwotności po futuryzm. Wiele w nim etniczności, ale również osobliwych środków muzycznego wyrazu. Opowiada o wydarzeniach oraz emocjach jakich doświadczyłem przez ostatnie trzy lata, w trakcie których autor zmagał się ze swoim stanem zdrowia.

Żerca, to kompozytor, muzyk, gitarzysta oraz producent muzyczny. Żerca jest podróżnikiem, który stale wędruje pomiędzy trzema równoległymi światami przeszłości, przyszłości i teraźniejszości. Wytycza ścieżki w chaosie, z którego bierze swój początek. Twórczością łączy plemienne korzenie oraz pierwotne instynkty z różnorodnością środków muzycznego wyrazu dając życie nowym gatunkom. Jego muzykę możemy skojarzyć z takimi stylami jak: muzyka eksperymentalna, czy ilustracyjna jednak wyraźnie nacechowana plemiennością.

"Żerca zaprezentował swego rodzaju muzyczny cykl, odnoszący się do futurystycznych brzmień, ale w wyraźny sposób czerpiący także z etnicznych motywów. Te dodatkowe elementy istotnie wzbogacają album zatytułowany “Żer”, nadając mu specyficznego, jakże indywidualnego charakteru. To pokazuje też, że muzyka ilustracyjna wciąż pełni ważną rolę, szczególnie jeśli znajdzie się na nią swój sposób, który nie odnosi się w sposób bezpośredni do tego, co już gdzieś słyszeliśmy.
Dostaliśmy osiem krótkich miniatur muzycznych, nieprzeciążonych nadmierną ilością składników, choć to detale tworzą styl całego albumu (“Bezmiar“). A wszystko dzieje się na interesującej płaszczyźnie artystycznej, gdzie nie znajdziemy grama taniego efekciarstwa. Dlatego wciąga filmowy nastrój “Układu sił“, ale porusza także sięgający do emocjonalnej pierwotności utwór “Głusz“. Jest też odrobina niepokoju (“Wszechleśny“) oraz pewnej monumentalności zbudowanej na etnicznych odniesieniach (“Tembr“). Najwięcej dzieje się jednak, gdy pojawiają się ludyczne formy oraz bębny z domieszką mantrycznego kolorytu (“Żer“). W poszczególne kompozycje wpisany został również element natury, co nadało całości bardziej osobliwego wymiaru.
Żerca wykonał kawał dobrej roboty, choć przecież materiał na tej płycie nie jest zbyt długi (można wręcz uznać ją jako zapowiedź czegoś jeszcze większego)."
(Łukasz Dębowski, polskaplyta-polskamuzyka.pl)

  1. Prolog
  2. Tembr
  3. Żer
  4. Układ Sił
  5. Bezmiar
  6. Siedem
  7. Głusz
  8. Wszechleśny
[tt: 17:12]
skład:
Bartłomiej „Żerca” Dziadosz – kompozycja, aranżacja, nagrania, miks, produkcja

gościnnie:
Bartosz Odziomek – dulcimer w utworze „Żer”