logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ASTROLABE KRZYSIA GÓRNIAK & RUI TELES
ASTROLABE

Wydawca: Astrolabe Music

  Zespół Astrolabe to muzyczny rejs u wybrzeży Portugalii, łączący polską, słowiańską wrażliwość z portugalską nostalgią fado. Zespół został założony przez portugalskiego wokalistę Rui Telesa i polską gitarzystkę Krzysię Górniak. Astrolabe, to „muzyczna opowieść o poszukiwaniu miłości, o żeglowaniu pod gwiazdami, pomiędzy morzami uczuć, o tym, jak miłość może namieszać w życiu i jak naprawdę możemy się nią cieszyć nie tylko w wakacyjnym słońcu Południa”.

Pochodzący z północnej części Portugalii Rui Teles swoją muzyczną wrażliwość rozwijał mieszkając blisko 15 lat w Lizbonie. Najwięcej inspiracji chłonął w jej najstarszej dzielnicy – Alfamie, która smakuje zielonym winem, pachnie oceanem, a na jej ulicach nostalgiczne fado miesza się z różnobarwnymi dźwiękami państw Luzofonii. Jednakże 6 lat temu szczęśliwy los zaprowadził Rui’a na drugi kraniec Europy, do małej mazurskiej wioski. Tutaj zakochał się, założył rodzinę i otworzył restaurację portugalską. A także tutaj, przy płonącym ognisku, poznał Krzysię Górniak, która jak co roku żeglowała po mazurskich akwenach. Tej letniej nocy wybrzmiały po raz pierwszy ich wspólne dźwięki i zrodził się pomysł, aby połączyć jazzowe, słowiańskie brzmienie gitary Krzysi z portugalską wrażliwością Rui’a. Od tamtej pory koncertowali już kilkakrotnie na mazurskich scenach, aby w końcu nagrać wspólny materiał.
Zaprosili do współpracy Macieja Wieżyńskiego, pasjonata gitary andaluzyjskiej i świetną sekcję rytmiczną Michała Jarosa i Marcina Jahra. Tak powstał zespół Astrolabe, a ich pierwsza płyta, którą gościnnie uświetniła Olga Barej na drugim wokalu, zawiera zarówno autorskie piosenki, jak i portugalskie klasyki, których nostalgia rezonuje również w polskich duszach.

Nazwa Astrolabe, pochodzi od gr. ἁστρολάβον astrolabon ('chwytający gwiazdy’). Był to pomiarowy przyrząd astronomiczny używany w nawigacji, służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem, podczas rejsów na morzu. Muzyka Astrolabe jest podróżą w odległe krainy, pełne południowego słońca, miłości, nadziei i radości.

  1. Sweet Almonds - music: Krzysia Górniak, lyrics: Rui Teles
  2. Indios da Meia Praia - music and lyrics: José Afonso
  3. Astrolabio - music and lyrics: Rui Teles
  4. Estrela do Mar - music and lyrics: Jorge Palma
  5. Lisboa à Noite - music: Carlos Alfredo Dias, llyrics: Fernando dos Santos
  6. Nascente do Fado music - Maciej Wieżyński & Krzysia Górniak, lyrics: Rui Teles
  7. Porto Sentido - music: Rui Veloso, lyrics: Carlos Tê
skład:
Rui Teles – wokal
Olga Barej – drugi wokal i chórki
Krzysia Górniak – gitara solowa
Maciej Wieżyński – gitara rytmiczna
Michał Jaros – kontrabas
Marcin Jahr – perkusja i instrumenty perkusyjne