logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

IZABELA SZAFRAŃSKA
ŻYDOWSKA ULICA / JEWISH STREET

Wydawca: Izabela Szafrańska

  Na projekt „ŻYDOWSKA ULICA/JEWISH STREET” składają się pieśni żydowskie, sefardyjskie, utwory o tematyce żydowskiej i wojenne. Utwory śpiewane są w języku polskim, hebrajskim, ladino, jidysz i w języku hiszpańskim.

Izabela Szafrańska jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku. Przez lata prężnie rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając wiele nagród muzycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do sukcesu medialnego można zaliczyć jej udział w finale jednego z najbardziej znanych polskich programów telewizyjnych „Must Be The Music” z zespołem El Saffron, którego była liderką i założycielką. Zainteresowania muzyczne wokalistki są wielostylowe. W 2019 roku zaczęła współpracę z kompozytorem i aranżerem Marcinem Partyką oraz ze znakomitymi poetami i autorami tekstów. Premiera debiutanckiej płyty Izabeli Szafrańskiej odbyła się w listopadzie 2019 roku. W marcu 2022 wokalistka wydała płytę z muzyką żydowską „Żydowska ulica/Jewish street”.

"Po latach spędzonych na scenie, spełniło się wreszcie marzenie Izabeli Szafrańskiej, a także myślę, że również części jej fanów. 25 marca do sieci i sprzedaży trafił album "Żydowska Ulica/Jewish Street", na którym to możemy odkryć to, co od zawsze grało w jej sercu, czyli muzyka żydowska (...)
Ten, kto śledzi działalność Izy nieco dłużej i głębiej, niż od momentu, w którym wypłynęła na szersze wody, a mam tu na myśli jej udział w The Voice of Poland, wie, że jej największą miłością jest właśnie muzyka żydowska. W pewnym momencie swojego życia zafascynowała się muzyką żydów sefardyjskich, czym zaraziła swoje siostry, z którymi stworzyła El Saffron. Razem koncertowały, propagując muzykę klezmerską, później przyszedł czas na solową karierę, a teraz także na solowy album z takimi brzmieniami. Na płycie tej Iza śpiewa w kilku językach. Mamy utwory w naszym rodzimym języku, ale także po hebrajsku, czy ladino. (...) Na płycie znalazły się utwory bardziej współczesne, tak zwane klasyki muzyki żydowskiej oraz nowe kompozycje.
Do współpracy przy albumie artystka zaprosiła muzyków, którzy współpracują z nią od dłuższego czasu jak np. Przemysław Zalewski (instrumenty klawiszowe). Pojawiły się również osoby związane z dużą sceną muzyki rozrywkowej, czyli dwóch bardzo zdolnych panów z zespołu Enej: Piotr „Lolek” Sołoducha (akordeon), który zajął się produkcją płyty, oraz zagrał na akordeonie, a także perkusista Kornel Kondrak."
(Sebastian Torbicz, allaboutmusic.pl)

 1. Shalom Aleichem
 2. Tą uliczką
 3. Naci en Alamo
 4. Dona Dona
 5. Morena me llaman
 6. Aman minush
 7. Ślub
 8. Spadłam ci ze słonka
 9. Rebeka
 10. Bei Mir Bistu Shein
 11. Jaco
 12. Hallelujah
 13. Warszawo ma
skład:
Izabela Szafrańska - wokal, chórki
Przemysław Zalewski - instrumenty klawiszowe
Kornel Kondrak - perkusja, instrumenty perkusyjne
Maciek Magnuski - gitara basowa
Przemysław Skałuba - klarnet, duduk, saksofony
Marcin Drabik - skrzypce
Łukasz Belcyr - gitary

gościnnie:
Piotr „Lolek” Sołoducha - akordeon, realizacja nagrań i produkcja, miks i mastering