logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SILENT WITNESS
II

Wydawca: Gig Ant

  Silent Witness, to otwarty projekt solowy Radka "Bonda" Bednarza, który jako główny kompozytor, aranżer i producent zaprasza do współpracy artystów z całego świata napotkanych na swojej drodze... Drugie wydawnictwo Silent Witness zawiera 8 utworów z udziałem gości reprezentujących różne kultury muzyczne: Ben Aylon (Izrael), Jimi Tenor (Finlandia), Moussa Diallo (Mali), Stevo Atambire (Ghana), Sinaubi Zawose (Tanzania), Erland Dahlen (Norwegia), Mari Kvien Brunwoll (Norwegia), Marek Pędziwiatr (Polska), Łukasz Dembiński (Polska).

"Płyta Silent Witness II brzmi tak afrykańsko, że trudno mi uwierzyć, że jej spiritus movens jest Polak – Radek Bond Bednarz. To on zaprosił do projektu dziewięciu muzyków, którzy przybyli z różnych stron świata, od Afryki Zachodniej przez Bliski Wschód po Skandynawię i Polskę. Prawie każdy z nich gra na więcej niż jednym instrumencie. Niekiedy, jak w przypadku Bena Aylona, są to instrumenty całkiem od siebie odlegle, tj. perkusyjne (djembe) i strunowe (xalam). Już ten fakt mówi o tym, jak wyjątkowo utalentowani muzycy wzięli udział w nagraniach.
Różnorodność instrumentarium to pierwsza rzecz, jaka uderza podczas słuchania płyty. Mamy tu wiele odmian afrykańskich instrumentów strunowych: ngoni, xalam, kologo; perkusyjnych, takich jak djembe, dundun, congi, krakeby, a także innych, których nawet nie potrafię nazwać (...)"
(Linda Jakubowska, JazzPRESS)

Radosław „Bond” Bednarz, to człowiek orkiestra i wulkan pomysłów – basista, producent, organizator, impresario. Pomysłodawca takich projektów jak: festiwal Eklektik Session, zespoły Mi­loopa, Hang Em High vel. Tres Testoterones czy wiele międzynarodowych kooperacji. Od 2019 roku rozwija projekt Pamoja Zanzibar Festival, spektakularną ideę jedności w Afryce Wschodniej.
Sinaubi Zawose pochodzi z tanzańskiej, muzycznej dynastii, z największego plemienia Gogo w Afryce Wschodniej. Zaczynał pod kierunkiem swojego ojca, dr. Hukwe Ubi Zawose, legendarnego tanzańskiego muzyka, mistrza muzyki Gogo i wodza dynastii Zawose, współpracującego m.in. z Peterem Gabrielem.
Jimi Tenor, to fiński saksofonista, flecista, kompozytor, producent, projektant mody i eksperymentator. Nazywany Andym Warholem sceny muzycznej.
Ben Aylon, to pochodzący z Izraela muzyk i perkusista, przekraczający granice współczesnej gry na afrykańskich i blisko-wschodnich bębnach. Znany z wybuchowych, płonących rytmów, charakterystycznego hybrydowego stylu gry na perkusji. Ben tworzy potężne plemienne brzmienie na dziesięcioczęściowym zestawie bębnów oraz gra na xalam, senegalskim instrumencie smyczkowym.
Moussa Diallo przebył drogę z Mali do Danii, kraju swojej matki. Wkrótce stał się jednym z najbardziej znanych duńskich basistów, występując i nagrywając z wieloma czołowymi artystami rockowymi, popowymi, soulowymi i jazzowymi. Diallo nadal występuje na całym świecie z muzyką, która rysuje oczywiste linie na jego afrykańskim dziedzictwie, łącząc wpływy afrykańskie i europejskie.
Stevo Atambire - neo-griot z grupy etnicznej Frafra, zamieszkującej tereny północnej Ghany. Stevo jest mistrzem Kologo (2-strunowy przodek banjo).
Erland Dahlen, to norweski perkusista, znany z długoletniej współpracy z Nilsem Petterem Molvaerem oraz zespołem Eivind'a Aarseta. Oprócz perkusji Dahlen gra m.in na pile i dzwonach.
Mari Kvien Brunwoll - norweska wokalistka, która od kilku ostatnich lat przyciąga uwagę solową koncepcją, w której głos staje się nieprzewidywanym ekscytującym instrumentem uzupełnianym o małe elektroniczne i akustyczne instrumenty w brzmieniu inspirowanym jazzem, popem i muzyką folkową.
Łukasz Dembiński - muzyk perkusjonalista, założyciel zespołu Foliba. Pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych, w szczególności bębnów afrykańskich. Najczęściej grający na djembe, congach, cajonie, calabash, dundunach. Na albumie Silent Witness usłyszeć go można na handpanie - stalowym instrumencie perkusyjnym zainspirowanym tradycyjnym karaibskim steel panem i jego unikalnym kształtem.
Marek "Latarnik" Pędziwiatr - pianista jazzowy, producent muzyczny, kompozytor, aranżer, wokalista, dj, raper.

  1. Bamanan feat. Moussa Diallo
  2. Korba feat. Stevo Atambire
  3. Gommel feat. Erland Dahlen
  4. Somba feat. Sinaubi Zawose
  5. Duetto feat. Ben Aylon
  6. Elefanc feat. Jimi Tenor
  7. Legwan feat. Mari Kvien Brunvoll
  8. Pamoja Garden feat. Birds
skład:
Radek Bond Bednarz – zither, bells, glockenspiel, ilimba, bass ngoni, bass guitar, dunduns, percussion, electronics
Marek “Latarnik” Pędziwiatr – analog synths
Łukasz Dembiński - handpan
Ben Aylon (Izrael) - Senegalese drums
Jimi Tenor (Finlandia) - saxophone, flute
Moussa Diallo (Mali/Dania) - bass
Sinaubi Zawose (Tanzania) -
Stevo Atambire (Ghana) - kologo
Erland Dahlen (Norwegia) - perkusja
Mari Kvien Brunvoll (Norwegia) – voice & effects