logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2023
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2022  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

FRÄNDER & SUTARI
ACROSS THE BALTIC SEA (EP)

Wydawca: Sutari & FRÄNDER / AAUU records

  Morze Bałtyckie oddzielając kraje swojego basenu wielką wodą, jednocześnie łączy kultury, ludzi i ich idee. Minialbum "Across The Baltic Sea”, to pierwszy, wydawniczy efekt muzycznej współpracy tria Sutari ze szwedzką grupą Fränder. Rodzinny zespół z Uppsali, grający nordycką muzykę akustyczną oraz Sutari połączyli siły tworząc muzykę o pięknych harmoniach w śpiewie, bogatą instrumentalnie, magnetyczną. Muzycy poznali się przy okazji międzynarodowych tras koncertowych, a ich przyjaźń zapoczątkowała współpracę nad wspólnym repertuarem łączącym tradycje obu krajów.

Across the Baltic sea” jest o poszukiwaniu swoich korzeni, które czasami sięgają daleko, nawet za wielką wodę. O odkrywaniu wspólnych wątków w pozornie odległych kulturach i tradycjach. O brzmieniach, tańcach i melodiach, które wędrowały poprzez morze, by zakorzenić się w zupełnie nowej tradycji. O wrażliwości kształtowanej przez współczesność, w której wyrastaliśmy, a której ikony są wspólne i ponad granicami. Przede wszystkim zaś jest o przyjaźni, wzrastającej w radości wspólnego muzykowania i odkrywania bogactw nadbałtyckich splotów.
"The Flying Swans" powstały w ramach wspólnej podróży muzycznej, został nagrany w Sztokholmie w marcu 2020 roku. Piosenkę "Wedding Song" napisaliśmy razem w Sztokholmie w lutym 2020 roku. Piosenka polska, to piosenka tradycyjna, podczas gdy część instrumentalna i szwedzka są naszego autorstwa. "Kalina", to polski utwór tradycyjny."


Sutari, to siła trzech kobiecych głosów splatających się w unikatowym, muzycznym wielogłosie. Ich muzyka to pełna transowych, polifonicznych kompozycji fuzja tradycji ze współczesnością, splatająca się wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa.

Fränder tworzą muzycy ze Szwecji i Estonii. Grają nowoczesną, akustyczną muzykę wykuwaną w głębokich lasach Północy. Dzięki uwodzicielskim harmoniom, ciężkim rytmom i hipnotyzującej energii, tworzą niepowtarzalny muzyczny krajobraz, pełen tajemniczości i uroku. Muzycy Fränder mają polskie korzenie.
"I to z obu stron, zarówno mamy, jak i taty. Jesteśmy już drugim pokoleniem, mieszkającym w Szwecji. Niestety nie mówimy po polsku. Nasi rodzice pochodzą z różnych miast, wcześniejsi jednak przodkowie ze wschodniej części Mazowsza. Chcemy tworzyć mosty między kulturami, ale także mosty międzypokoleniowe." (Gabi i Daniel Dłużewscy)

  1. The Flying Swans
  2. The Wedding Song
  3. Kalina
skład:
Sutari:
Basia Songin – śpiew, sowa, bębenek polski
Zosia Zembrzuska - śpiew, złóbce rezonujące, bęben ramowy
Kasia Kapela – śpiew, skrzypce, kankles, bęben obręczowy

Fränder:
Säde Tatar - flute & vocals
Natasja Dluzewska - vocals & fiddle
Gabbi Dluzewski - swedish mandola & vocals
Daniel Dluzewski - double bass & vocals