logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2023  
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

EMAM & FRIENDS
EMAM & FRIENDS 2020

Wydawca: Eternal Music / Emam & Friends (BMI)

  "Lockdown podczas pandemii korona wirusa spędziłem na Goa. Ten czas dał mi szansę do stworzenia kolejnego albumu, który – tak sądzę – jest moim najlepszym dotychczas" – pisze Emam, klasycznie wykształcony w Północnych Indiach muzyk grający na tabli (tradycyjny indyjski instrument perkusyjny).
Na płycie Emam & Friends usłyszymy wielu muzyków z Polski. "Udało mi się nawiązać z nimi kontakt i wykorzystać nagrania, które nigdy wcześniej nie były publikowane". Wśród polskich artystów na płycie utrzymanej w klimacie etno i world music inspirowanych Indiami, usłyszycie Michała Rudasia (śpiew), Roberta Szydło (bas) i Łukasza Sobolaka (perkusja). Oprócz reprezentacji Polski na płycie znalazły się nagrania od muzyków z praktycznie całego świata.

Emam jest muzykiem, kompozytorem, producentem, inżynierem dźwięku i programistą komputerowym. Urodził się w Iranie i wyemigrował do USA w 1974. Obecnie mieszka na Goa (Indie). Jako perkusista Emam uczył się klasycznej gry na perkusji północno-indyjskiej u wielkich mistrzów tabli: Ustada Alla Rakha i Ustada Zakira Hussaina. Studiował także tablę w Delhi Gharana u nieżyjącego już Ustada Inama Ali Khana. Od 1978 roku Emam niemal co roku podróżuje do Indii, spędzając dużo czasu na poszukiwaniu lepszego zrozumienia kultury i muzyki. W 1991 roku otrzymał stypendium Amerykańskiego Instytutu Studiów nad Indiami na studia muzyczne w Indiach dzięki funduszom Smithsonian Institute. Emam spędził półtora roku w Indiach, szukając muzyki i produkując ją. Efektem była książka „Delhi Gharana of Tabla (a Compositional Documentation)”, a także albumy muzyczne wydane przez Magnasound. W 1989 roku Emam założył Eternal Music, wytwórnię muzyczną zajmującą się tradycyjną i sakralną muzyką świata oraz światową muzyką fusion. Podczas swoich występów Emam skupia muzyków z całego świata, którzy współpracują i tworzą nowe, świeże brzmienia w oparciu o tradycyjną muzykę różnych kultur. Znajduje to również odzwierciedlenie w jego nagraniach i kompozycjach.

Emam & Friends to nazwa zespołu, którego Emam używa do prezentowania swojej muzyki na całym świecie. Muzyka, którą wykonują, to w całości oryginalny materiał napisany przez Emama, a w niektórych przypadkach także innych członków zespołu. Cała muzyka inspirowana jest indyjską muzyką klasyczną i religijną z wpływami Bliskiego Wschodu, Europy Wschodniej, Afryki i jazzu.
Mukesh Sharma jest jednym z czołowych indyjskich muzyków grających na sarod. Jego niezwykle wszechstronne i estetyczne postrzeganie sarodu umożliwiło mu dotarcie do najgłębszych głębin tego instrumentu. Jego uduchowione wykonanie rag, czystość stylu, niepowtarzalność wyobraźni oraz błyskotliwa technika, w której łączy elementy „Gayaki”, czyli wykonania wokalnego i „Layakari”, czyli instrumentalnych wzorów rytmicznych, sprawiają, że jego recitale urzekają. Jego muzyka przepełniona jest melodyjnością i złożonością rytmiczną, co sprawia, że przeżycie jest nieporównywalnie słodkie, melancholijne i radosne.

  1. All That Exists
  2. Goa Groove
  3. Another Life
  4. Dance of the Hermit - Vocal Mix
  5. Outside of Time
  6. Desert Moon
  7. Dance of the Hermit - Bansuri Mix
  8. Vrindaban
  9. Whisper in My Ear
skład:
Ahsan Ali - sarangi
Arshad Khan - tabla
Dave Lewis - drums
Deepak Ram - bansuri
Emam - dumbak, tabla, ghatam, percussion
Gari Hegedus - oud, mandocello
Geetika Varde - vocals
Indu Prakash - vocals
Irina Mikhailova - vocals
Jim Dooley - drums
Julien Moretto - violin
Kai Eckhardt - bass
Lewis Patzner - cello
Łukasz Sobolak - drums
Mahalakshmi - keyboard (piano), vocals
Manose - bansuri
Matthew Montfort - guitar
Michał Rudaś - vocals
Moses Sedler - cello
Mukesh Sharma - sarod
Robert Szydło - bass