logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

DZIWOLUDY
EP 2020

Wydawca: Dziwoludy

  Dziwoludy, to wrocławski zespół  grający muzykę inspirowaną średniowieczem. Najczęściej można go spotkać na turniejach, zlotach i pokazach historycznych.
Dziwoludy – grupa ludzi, którą połączyła pasja muzyczna i… średniowiecze. Odpięli swoje gitary, wzmacniacze, multiefekty i chwycili za proste drewniane instrumenty. Przywdziali zgrzebne sukmany i teraz wędrują od zamków, grodów po obozowiska. Przygrywają na biesiadach i turniejach sławiąc pieśnią czasy dawnych Słowian. A i do tańca wybiorą skoczną nutę. Nie łatwo takie Dziwoludy spotkać - trzeba się za nimi udać do średniowiecza.

"Siadaj z nami przyjacielu, wieczór się zaczyna
Przystaw ławę, zamów strawę, dorzuć się do wina
Muzykanty stroją gęśle, dziewki pójdą w pląsy
Kompanija miód dopija, zaraz się przyłączy!"


"Dziwoludy… grupa wspaniałych ludzi, wiedzących, w którym kierunku podążać jest im dane, średniowiecze sławiących, przybliżających współczesnemu człekowi czasy, które bliskie są jeno maskującym się wiedźmom oraz tym, którzy szyszynki swej zwapnić fluorem nie pozwolili…
(...) Znajdziecie tutaj sześć energetycznych kawałków, zagranych i odśpiewanych na średniowieczną modłę, przy użyciu instrumentów nietuzinkowych, typu panduri, bęben baraban, bęben kielichowy darbuka, saz oraz flet, a wszystko to w towarzystwie urzekającego damskiego wokalu wraz ze wstawkami wokalu męskiego (...) Znajdziecie tutaj interpretację średniowiecznego utworu "Villeman og Manghild”, gdzie urokliwy, doskonale zgrany duet wokalny w towarzystwie średniowiecznych instrumentów pozwoli Wam śledzić romans niczym we współczesnym Big Brotherze. Napięcie rośnie… Ach! Gdzie jest piękna Manghild? Może zabawiła na weselu i z Dziwoludami śpiewa "Zoriuszkę", hipnotyzującą pieśń rosyjską? (...) Następnie przyjdzie nam być świadkami pożegnania białogłowy w tradycyjnej pieśni polskiej: "Oj, siadaj, siadaj kochanie moje", tradycyjnych brzmień słuchaj za dwoje… A w "Tańcu niedźwiedzim”, wraz z fletem, skrzypcami i dźwięcznymi przeszkadzajkami poskakać możemy, by przy "Nakonie" odpocząć i nad historią Słowian przysiąść i refleksję podjąć. Na zakończenie coś, co wiedźmy lubią najbardziej… i nie jest to napar z jałowca i mysich ogonków… łączący ludzi taniec… "Belgijka". Do przodu, obrót i tyłem skacz! Kto jeszcze nie tańczył, koniecznie musi nadrobić zaległości."
(Wiolka/ Wiedźma, musicwolves.pl)

  1. Villeman og Manghild
  2. Zoriuszka (Зорюшка)
  3. Oj, siadaj, siadaj
  4. Taniec niedźwiedzi
  5. Nakon
  6. Belgijski (Tribute to Lais - t’Smidje cover)
skład:
Piotr "Szuwar" Hornowski - panduri, darabuka, wokal
Dorota "Mira" Karlińska - wokal
Wojciech Pospolita - saz
Marcjanna Jelińska - kemenche
Bartosz Naumowicz - baraban, przeszkadzajki
Konrad Możdżeń - instrumenty perkusyjne
Jacek Gajek - basy