logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

YEJKU
WYCINANKI

Wydawca: Yejku

  Najnowsze nagrania zespołu Yejku, grupy wykonującej zarówno swoje autorskie piosenki zainspirowane polską muzyką ludową, jak i znane pieśni z kręgu etno, folku i folkloru. Na płycie "Wycinanki" zespół umieścił fragmenty rodzinnego archiwum, wspominając i przypominając wspaniałych muzyków: Jana Franczyka nazywanego "Kiepurą Podhala" oraz kapelę złożoną w większości z braci Franczyków z Zalesia w Beskidzie Wyspowym. Album zawiera twórczość ludową, połączoną ze współczesnym podejściem do muzyki. Pierwsze sześć piosenek zawiera fragmenty archiwalnych nagrań zespołu Franczyki wraz z Janem Franczykiem. Druga część płyty to współczesne spojrzenie na pieśni znane w naszych rodzinnych stronach.

Yejku to zespół folkowy wykonujący swoje autorskie piosenki zainspirowane polską muzyką ludową. Zespół tworzą dwie siostry Marzena i Alicja. Od dekady występują na scenach i bawią publiczność autorskimi piosenkami jak i swoimi wersjami znanych, nierzadko ludowych pieśni. Rodem pochodzą z pięknych terenów Beskidu Wyspowego, jednak urodzone na Śląsku mają serca zabarwione muzyką obu regionów. Mają na swoim koncie trzy albumy, wiele występów telewizyjnych, wiele koncertów okolicznościowych, wywiadów radiowych, internetowych, wiele wspólnych nagrań z artystami polskiej sceny. Ostatni, wydany w 2020 raku album „Wycinanki” zdobył duże uznanie radiowców, stając się 3 albumem dziennikarza Polskiego Radia w kategorii folk.

"Zalesie - mała wioska położona u podnóża góry Modyń w Beskidzie Wyspowym. Nasza historia zaczyna się na Sopatówce. W domu Mikołajczyków przychodzą na świat bliźnięta, ostatni z rodzeństwa. Trwa druga wojna światowa, ksiądz przyjeżdża raz na kilka miesięcy. Na chrzcie jeden z bliźniaków otrzymuje imię Władysław, razem z nim sakrament przyjmuje grupa dzieci, między innymi Rozalia ze Snóz. I tak dwa źródełka łączą się we wspólną rzeczkę, woda zaczyna płynąć i rzeźbić w życiu nową historię."

„Na Modyni krzok, ptosek na nim siodł i tak se pogwizduje....” ta piosnka śpiewana w Zalesiu, również przez Zespół Franczyków, towarzyszyła nam przez całe dzieciństwo... Odtwarzana najpierw ze starych magnetofonów szpulowych a potem kaset i CD. Teraz towarzyszy nam odtwarzana z sieci.... ale zawsze ta sama.... zawsze piękna..."
"Wspomnienia z dzieciństwa, bajki na dobranoc opowiadane prze pokolenia, nostalgia związana z miejscami, ludźmi, piosenkami. Te sprawy są, były i będę dla nas ważne. Nie da się wymazać ich z ludzkiej świadomości. Są częścią nas, jak ulubiony kolor, muzyka, filmy, ubrania, samochody. Całość doznań składa się nasze jestestwo i tak bardzo określa nas jako kreatorów cywilizacji. Choć w niewielkim stopniu chcieliśmy pokazać jak ważne są korzenie, przodkowie, rodzina. Być może współczesność formatuje nas wszystkich na idealne kryształy cięte laserem, ale właśnie dlatego pielęgnujmy niepowtarzalność."

 1. Wycinanka 1 - Góry nase góry (feat. Jan Franczyk)
 2. Wycinanka 2 - Ode wsi do miasta (feat. kapela Franczyki)
 3. Wycinanka 3 - Hej jo se ide (feat. kapela Franczyki)
 4. Wycinanka 4 - Żegnał góral
 5. Wycinanka 5 - Weź Jasiu piscołecke (feat. Jan Franczyk)
 6. Wycinanka 6 - Hej nie pojadę orać
 7. Wycinanka VII - Płynie z Zalesia (feat. Rozalia Mikołajczyk)
 8. Wycinanka VIII - Na wysoki krzok (feat. Władysław Mikołajczyk)
 9. Wycinanka IX - Słoneczko na zachodzie
 10. Wycinanka X - Hej wy moje owieczki
 11. Wycinanka XI - Spod Modyńskiej góry
 12. Wycinanka XII - Po dolinie, górze... (feat. Rozalia Mikołajczyk, Władysław Mikołajczyk)
skład:
Alicja Cedzidło - śpiew
Marzena Mikołajczyk - śpiew, skrzypce
Adam Niesobski - śpiew, akordeon
Jan Yanis Swoboda - gitary
Aleksander Woźniak - fortepian, flet, realizacja i produkcja muzyczna

gościnnie:
Rozalia Mikołajczyk, Władysław Mikołajczyk - śpiew, słowa
Jan Franczyk i kapela Franczyki - nagrania archiwalne