logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

LUA PRETA
DIASPORA

Wydawca: Lua Preta

  Debiutancki album poznańskiego duetu Lua Preta, czyli Ms Gia - wokalistka pochodzenia angolańskiego oraz polski DJ i producent Mentalcut. Razem tworzą szaloną mieszankę futurystycznej muzyki elektronicznej i afrykańskich gatunków.

"Z perspektywy Polski, Lua Preta, który inspiruje się tradycjami kuduro i baile funk, jest duetem wyróżniającym się na tle krajowej elektroniki, ale i z perspektywy Angoli błyszczą oryginalnym językiem muzycznym.
Poznański duet na polskiej scenie jest powiewem świeżości (...) Tworzą go Luzia Avelino – wokalistka, której rodzinne korzenie sięgają Angoli oraz Wysp św. Tomasza i Książęcej – oraz Jakub Smogur, jeden z najciekawszych polskich didżejów i turntablistów. Ona występuje pod pseudonimem Ms Gia, on przez wiele lat jako Mentalcut był kojarzony z hip-hopem, aż zaczął zagłębiać się w global bass - muzykę elektroniczną, która inkorporuje się wpływami muzyki tradycyjnej. Zainspirowani takimi zespołami jak Batuk, Branko czy Buraka Som Sistema, postanowili stworzyć swoją odpowiedź na kuduro, gqom czy afrohouse, przy okazji dodając jej trochę tajemnicy z powodu swojej nazwy, która w języku portugalskim oznacza „Czarny Księżyc”(...)
Korzenie kuduro sięgają lat 80., kiedy producenci w Luandzie, stolicy Angoli ogarniętej wojną domową, zaczęli łączyć sample perkusyjne z wpływami takich nurtów muzycznych jak konpa i soca. Efektem była batida, muzyka oznaczająca po prostu rytm, której istotą jest taniec (...)
Na swoim debiutanckim albumie, duet sięga w muzyczne tradycje brazylijskich faveli, czy lizbońskich przedmieść, ale zachowuje swój charakterystyczny, wyrazisty szlif. Są konsekwentni w budowaniu minimalistycznych perkusyjnych brzmień, podbitych basowymi pasmami, ale w przeciwieństwie do wcześniej wydanych epek, album jest bardziej nostalgiczny, stonowany, jakby przyświecała mu myśl portugalskiego saudade (...)
Muzykę z parkietów Lizbony, Kapsztadu czy Luandy ubierają we własne, oszczędne, ale intrygujące brzmienia, dzięki czemu ich debiut charakteryzuje oryginalny, czytelny język, który zwłaszcza w Europie Środkowej jest fenomenem i powiewem świeżości."

(Jakub Knera, polskieradio.pl)

Album zrealizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci

  1. Sente Batida
  2. Vim Para Vencer feat. Robin Thirdfloor
  3. Baile Lotus
  4. Drena
  5. RTE
  6. Ao Som Dos Homens
  7. Sohnos
skład:
Ms Gia - vocal
DJ Mentalcut - mix, mastering, produkcja