logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2021
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2020  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

OLA JAS
JASNA

Wydawca: Soliton

  Portugalskie słońce z polską melancholią łączy na swoim debiutanckim albumie "Jasna" Ola Jas. Obok autorskich kompozycji znalazła się na nim brazylijska samba oraz polski temat ludowy, które reprezentują dwa ważne dla wokalistki światy – polski i luzofoński. Ten drugi od lat stanowi jedną z najważniejszych inspiracji Jas. Teksty śpiewane w języku polskim wzbogacone zostały grą gitarzysty i producenta João de Sousy, który również zaśpiewał w dwóch utworach.

Ola Jas to młoda wokalistka, skrzypaczka, autorka tekstów i piosenek. Trzy z jej utworów znalazły się na płytach z serii "Siesta" Marcina Kydryńskiego. W swojej twórczości inspiracje czerpie z różnych gatunków muzycznych, takich jak jazz, folk, etno, muzyka luzofońska i world music, których elementy łączy z nutką słowiańskiej melancholii. Jej pierwszy solowy krążek jest efektem współpracy z portugalskim wokalistą i producentem João de Sousa, a muzyka, którą wykonuje, to akustyczny pop z elementami jazzu i muzyki latynoskiej. Kompozycje Oli utrzymane są w klimacie refleksyjnym, wynikają z jej różnorodnych inspiracji i doświadczeń artystycznych. W swoich piosenkach łączy elementy jazzu, muzyki luzofońskiej oraz world music z folkiem i słowiańską melancholią. Ola swobodnie śpiewa po portugalsku, a jej partner z zespołu - Joao - po polsku. Wobec tego stanowią jedyny i niepowtarzalny polsko-portugalski duet.

Do piosenek na swojej debiutanckiej płycie "Jasna" Ola napisała słowa i muzykę. João de Sousa pomógł w produkcji. Ola opowiada, że poznała partnera na jego koncercie i wyznała, że chciałaby z nim nagrać płytę. Po kilku miesiącach wysłała mu próbkę swej twórczości. - "João zaproponował żebyśmy się spotkali i tak narodził się pomysł wspólnej płyty" - wspomina artystka. Zapewnia, że album ma portugalski klimat, ale dawkowany z umiarem. - "Ja chciałam, żeby wszystko było portugalskie, a João wręcz odbierał mi tę portugalskość i stopował mnie" - opowiada. - "Ja chciałem, żeby to było świeże także w Portugalii, żeby to było takie polskie" - wyjaśnia muzyk świetnie władający językiem polskim. Zapewnia, że najważniejsze jest, by dzieło było dobre, a nie tylko polskie albo portugalskie.

 1. Nadzieja
 2. Bez Miłości
 3. Melancholia
 4. Wspomnienia (feat. Joao de Sousa)
 5. O jezioro
 6. Ostatni Dzień Lata
 7. Samba Po Utracie (feat. Joao de Sousa)
 8. Moja Mała
 9. Wiosenny Śnieg
 10. Mnie Nie Ma
 11. Każdy z nas
skład:
Ola Jas - śpiew
Joao de Sousa - gitary, śpiew, aranżacje, produkcja muzyczna
Filip Miguła - instrumenty klawiszowe
Marcin Spera – kontrabas
Sebastian Skrzypek - perkusja
Dominik Gawroński – trąbka

gościnnie:

kwartet smyczkowy w składzie:
Aleksandra Pawłowska – I skrzypce
Dorota Pindur – II skrzypce
Monika Młynarczyk – altówka
Monika Łapka – wiolonczela