logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2020
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2019  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ZAGRALI I POSZLI
ŻYCIE JAK DROGA (RE)

Wydawca: Zagrali i Poszli

  Reedycja pierwszej płyty zespołu Zagrali i Poszli, której premiera miała miejsce w 2014 roku.

Zagrali i Poszli z Gniezna, na scenie działają od 1991 roku. Początkowo jako duet gitarowy (Andrzej i Arek) wędrujący po górach i śpiewający przy każdej okazji, dziś sześciu muzyków i bogate instrumentarium: dwie gitary elektroakustyczne, ukulele, gitara elektryczna i basowa, banjo, mandolina, saksofon, flet, akordeon, cigar box guitar, skrzypce, instrumenty perkusyjne i oczywiście wokale. Wykonywany repertuar to własne kompozycje stanowiące krzyżówkę piosenki folkowej, żeglarskiej, bluegrassu, rocka i ballady. ZiP jest przede wszystkim znany w kręgach piosenki żeglarskiej, turystycznej i poezji śpiewanej.

"(...) Bawimy się muzyką, wędrujemy z instrumentami i śpiewamy to tu, to tam… Inspiracje: szeroko pojęta wędrówka: folk, bluegrass, rock, ballada, poezja, góry, morze, dźwięki … Na własne potrzeby określamy nasze utwory jako „piosenki drogi”. Zaczęło się przy ognisku, a wylądowaliśmy na scenie omotani przewodami, głośnikami i skrzyneczkami, które bez prądu nie zadziałają… I cały czas świetnie się bawimy! Zapraszamy do tej zabawy! (...)"

"Płyta Zagrali i Poszli ma bardzo adekwatny tytuł „Życie jak droga”. Z jednej strony już na starcie wpisuje to krążek w nurt piosenki turystycznej, czymkolwiek ona jest. Z drugiej zaś, niewątpliwie oddaje pewien sposób pojmowania życia. Choć ewolucja i cywilizacja pozbawiły nas wędrówek za pożywieniem, często jednak dogania nas świadomość przejściowej obecności w przestrzeniach, jakie przynosi nam życie. Podróż jako taka jest też zapewne przypisana nie tylko wokaliście i gitarzyście – Andrzejowi Jance (alpiniście, himalaiście, ogólnie człowiekowi gór). Próba opisania, przez definicje muzyczno-gatunkowe, materiału na płycie nie jest skazana na porażkę, trzeba jednak oscylować na granicy gatunków.
Niewątpliwie wszystko wpisuje się w coś, co można nazwać folkiem, i jest to z zasady folk europejski, niemniej pojawiają się momenty gitary jak w amerykańskim country. Formalnie pojawia się też szanta.
Instrumentarium pozwala na żonglowanie klimatami, od wyspiarskich dźwięków ukulele, przez momentami paryskie brzmienie akordeonu czy niemal western countrowe banjo. Zespół wykorzystuje zresztą instrumentarium z namysłem i w pełni świadomie, czarując wspomnianymi klimatami, które w ryzach trzyma sekcja rytmiczna."

(recenzja Jarka Mixera Mikołajczyka, Gnieźnieński Magazyn Kulturalny POPCENTRALA)

  1. Powrót
  2. Życie jak droga
  3. Ballada o drzwiach
  4. Fuerteventura
  5. O skrzypku Janie
  6. Zoya
  7. Wybór
  8. Sezon zimowy
  9. Ballada partyzancka
  10. Złota Łania
  11. Moje miasto
  12. bonus: Byle dalej
skład:
Andrzej Janka - śpiew, gitara akustyczna, ukulele
Arkadiusz Królak - gitara akustyczna, banjo
Artur Franczak - gitara elektryczna, mandolina, śpiew
Miłosz Dziurleja - śpiew, akordeon
Paweł Brylewski - gitara basowa, chórki
Piotr Szymczak - instrumenty perkusyjne
Andrzej Andrzejewski - skrzypce (bonus 12)

gościnnie:
Piotr Więcej Janka - saksofon
ShyMoon - bas, cigar box guitar, harmonijka