logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2017
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2016  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

PRZEMEK STRĄCZEK & ASIAN STRINGS COLLECTIVE
THREE CONTINENTS

Wydawca: Es Art

  Przemek Strączek & Asian Strings Collective „Three Continents” to projekt gitarzysty Przemysława Strączka z udziałem artystów z Azji i Ameryki Południowej.
Fascynacja klimatem Dalekiego Wchodu zainspirowała muzyka do wykorzystania elementów kultury azjatyckiej w swojej twórczości. Wiosną 2015 roku projekt po raz pierwszy został zaprezentowany w Singapurze w ramach Shaw Foundation Symphony Stage w Ogrodach Botanicznych. Muzyka zespołu to kompozycje lidera w stylistyce jazzu, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej oraz world music. Atutem tego projektu jest muzyczne połączenie kultury polskiej, europejskiej, azjatyckiej i południowo amerykańskiej z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów chińskich tj; guzheng i erhu oraz instrumentów perkusyjnych. W skład zespołu wchodzą muzycy z trzech kontynentów - z Polski, Singapuru i Meksyku.

"Przemek Strączek & Asian Strings Collective to zespół współtworzony przez gitarzystę z artystami pochodzącymi z Chin i Singapuru, a grającymi m.in. na instrumentach noszących tak egzotyczne nazwy jak guzheng czy erhu. Atutem materiału (...) jest zgrabne połączenie kultury polskiej i azjatyckiej oraz doskonale dobrane nietypowe instrumentarium, świetnie relacjonujące z konstrukcją każdej spośród dziewięciu autorskich kompozycji lidera.
Partie gitary Strączka przeplatają się z dźwiękami egzotycznych instrumentów. „Three Continents” to coś więcej niż tylko barwny etniczny muzak. Na uwagę zasługują stricte jazzowe partie kontrabasu, stanowiące rytmiczny cokół większości utworów oraz rozbudowany arsenał instrumentów perkusyjnych (...)
Strączek potrafi przykuć uwagę grając zarówno na gitarze klasycznej, jak i elektrycznej. Ogromne znaczenie w instrumentarium zespołu ma brzmienie chińskiego instrumentu smyczkowego erhu, który odpowiedzialny jest za główną linię melodyczną. Tak jest choćby w przypadku urokliwego Kydra Forest czy Ingi. Innym wyróżniającym się egzotyką brzmienia instrumentem jest pierwowzór japońskiego koto, chiński guzheng mogący kojarzyć się też z rodzajem cytry. Jego rola jest ważna m.in. w wielowątkowym Complication.

"Three Continents" to płyta idealnie wpisująca się w konwencję world music, wyposażona w świetne kompozycje, doskonale przemyślana i świetnie zrealizowana pod względem technicznym. Myślę że album winien otrzymać bardzo wysokie noty zarówno ze strony miłośników współczesnego jazzu jak i zwolenników muzyki etnicznej.
" (Robert Ratajczak, Jazz Forum, LongPlay)

  1. Dark Lights
  2. Spirit of the Past
  3. Movements
  4. Complication
  5. Kyndra Forest
  6. Ingi
  7. Horses
  8. Asian Song
  9. Singa Pura
skład:
Przemysław Strączek - guitars, producer
Natalie Alexandra Tse - guzheng
Darrel Xin - erhu
Yi Zhe Seow - kontrabas
Tomas Celis Sanchez - percussions