logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2017
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2016  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BASY TROPIKALNE #1
LATIN AMERICA

Wydawca: Basy Tropikalne

  Basy Tropikalne, to platforma założona w 2015 roku przez Mikołaja Kierskiego, promująca współczesną muzykę elektroniczną z Ameryki Łacińskiej i Afryki. Netlabel, audycja radiowa, sety DJ-skie, imprezy i nie tylko. Basy Tropikalne to projekt o wielu twarzach. Słowo "Basy" sygnalizuje udział muzyki elektronicznej, choć z pewnością nie jednego gatunku. Projekt obejmuje wytwórnię i platformę promocji nowoczesnej "Tropikalnej" muzyki tanecznej z Ameryki Południowej i Środkowej, czy Afryki w Europie. To między innymi takie, popularne, tropikalne style z wpływami etnicznymi, jak digital cumbia, gqom czy kuduro.

W 2016 roku Basy Tropikalne rozpoczęły działalność jako netlabel. Pierwsza kompilacja "Basy Tropikalne #1 (Latin America)", zrzeszająca 12 różnych muzyków: pojawiają się głównie reprezentanci Chile, Argentyny, Brazylii i dwóch Europejczyków – Polak lubujący się karaibskich brzmieniach i Szwajcar pozostający pod wpływem muzyki z Meksyku.

"Basy Tropikalne, to marka stworzona przez Mikołaja Kierskiego, stojąca za cyklem imprez, namiętnie ściągająca do polskich klubów muzyków z drugiej półkuli, przedmiot dyskusji na festiwalach o charakterze muzycznym lub kulturowym, opiekun polskich zespołów inspirujących się orientalnymi wpływami, człowiek od wywiadów i łączenia ludzi w kolaboracje, niekwestionowany znawca w dziedzinie tych mniej oczywistych dźwięków – jednym zdaniem: promotor muzyki „tropikalnej” na naszym polskim rynku (...)
(...) utwory pochodzące z innego świata, całkiem nowe dla słuchacza, z rytmiką często przywodzącą na myśl szamańskie, ludowe rytuały. Trzeba zaznaczyć, że mimo iż jest to pewnego rodzaju muzyka folkowa, celem Basów Tropikalnych jest prezentowanie jej współczesnych interpretacji; czerpiącej garściami z tradycji, ale jednak pozostająca muzyką współczesną, lata świetlne od mainstreamu; często będąca wariacją na temat danego gatunku, poprzedzana przedrostkiem digital-, modern-, nuevo-. Intuicyjnie rozumiemy słowo „tropikalne” w nazwie nawiązującej do lasów deszczowych, teraz jasny staje się człon „basy” – w dużej mierze Basy Tropikalne skupiają się wokół muzyki elektronicznej (...)
Basy Tropikalne, to bardzo oryginalny i wartościowy projekt promujący muzykę z Ameryki Południowej i Afryki w Polsce (...) Trzeba przyznać, że często jest to muzyka specyficzna i dla przeciętnego słuchacza może być to nieoczywiste doświadczenia, polecam się jednak wgłębić w tę niszę i odbywać liczne muzyczne podróże po amazońskiej puszczy, andyjskim bezkresie czy afrykańskich wioskach."
(Nelly Valverde)

 1. Carla Valenti - Gitana
 2. Derrok - Quebradas
 3. El Traste - La Roland No Se Que
 4. Jin Yerei - Falando Dos Mortos (feat. Kona)
 5. Lagartijeando - Copando La Calle
 6. Nacho Libre - La Madre
 7. Lascivio Bohemia - La Visherita Flashera
 8. Radiola Serra Alta - Eu Pisei Na Pedra
 9. SidiRum - Nidos
 10. San Ignacio - La Manufacturación De Lotes Masivos De Anestesia
 11. Cymande - Getting It Back (DJ Ryan R Edit)
 12. Débruit & Alsarah - Loulia (Sanmon & Phil Pohlodek Remix) (Bonus Track)