logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ZIPORYN / ZIMPEL / ZEMLER / RILEY
GREEN LIGHT

Wydawca: Multikulti Project

  Polsko-amerykański kwartet Ziporyn / Zemler / Zimpel / Riley porusza się na osi, której skrajne punkty wyznaczają współczesna kompozycja i jazzowa improwizacja. Efektem jest płyta "Green Light" - intymna, pełna detali muzyka, którą można określić jako etniczną kameralistykę jazzową. Charakteryzuje ją intymne brzmienie oparte na finezji aranżacji i eksponujące piękno detali.

Ziporyn / Zemler / Zimpel / Riley, to kwartet wyśmienitych instrumentalistów, z których każdy legitymuje się pokaźnym dorobkiem. Wszystkich członków kwartetu łączy sprawne poruszanie się pomiędzy biegunami współczesnej kompozycji i jazzowej improwizacji oraz zachodniej i wschodniej tradycji muzycznej. Z pewnością najbardziej znany jest amerykański klarnecista Evan Ziporyn - kompozytor, założyciel i dyrektor Gamelan Galak Tika oraz - zdaniem niektórych - „najlepszego zespołu współczesnej muzyki klasycznej na świecie” Bang On a Can All Stars. Czerpie z balijskiego nurtu gamelan, muzyki afrykańskiej, klasycznej i jazzu. Szczególną atencją darzy Ziporyn muzykę z Bali. Podróżował tam wielokrotnie. Był pionierem w łączeniu muzyki zachodu z brzmieniem gamelanu.
Wacław Zimpel to z kolei czołowa postać polskiego kreatywnego jazzu, jeden z nielicznych współczesnych polskich muzyków mających silną pozycję na światowej scenie jazzowej. Do swych zespołów zaprasza znakomitych muzyków sceny muzyki kreatywnej z Europy, Chicago a nawet Indii.  
Amerykański gitarzysta i kompozytor Gyan Riley, syn jednego z najważniejszych XX-wiecznych kompozytorów - Terry’ego Riley’a. Współpracownik m.in. z Johna Zorna, Zakira Hussaina, Kronos Quartet, Ivy Bittovej. Do tego Hubert Zemler, muzyk nieszablonowy, z sukcesem rozwijający karierę solową. Ciągle poszukujący, konsekwentnie podążający swoją drogą wytworzył własne, oryginalne brzmienie, poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry.
Po tym kwartecie nie sposób nie spodziewać się wyjątkowego nagrania. Muzyka zespołu jest w niezbyt wielkim stopniu improwizowana, jej brzmienie i kształt nie mają charakteru ad hoc w studio stworzonej kreacji. Oryginalne kompozycje członków zespołu pomyślane zostały tak, aby dotknąć samego jej wnętrza, pomijając wszelkie nad- i do- powiedzenia. I właśnie to doświadczenie wydaje się być podstawą scenicznej kreacji kwartetu. To wielokulturowy dialog artystów, będących ekspertami w pokonywaniu dystansu między kulturami, gatunkami muzycznymi i przekraczaniu własnego doświadczenia.

  1. Tam-Zam
  2. Id Kiss Gale
  3. Chemical wood
  4. Dial-a-Scent
  5. Heavy wings
  6. Infundybuła Chronosynklatyczna
  7. Melismantra
  8. Gupta Gamini
skład:
Evan Ziporyn - Bb clarinet, bass clarinet
Wacław Zimpel - Bb clarinet, alto clarinet, algoza
Hubert Zemler - drums, metallophone
Gyan Riley - classical guitar, electric guitar