logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

OLD MARINNERS
SET SAIL

Wydawca: Soliton

  Zespół Old Marinners to folkowy kwintet wokalno-instrumentalny, założony w 2008 roku w Skarżysku-Kamiennej. Grupa specjalizuje się głównie w wykonywaniu utworów o tematyce marynistycznej, opierając swój repertuar na kompozycjach autorskich, a także tradycyjnych melodiach celtyckich. Stylistyka grupy łączy śpiew wielogłosowy z pokaźnym folkowym instrumentarium. Od początku grupa inspiruje się muzyką ludową głównie takich krajów jak Irlandia, Anglia, ale nie stroni też od własnych kompozycji - dla wszystkich wspólny mianownik to "historie morzem pisane".

Set Sail” to debiutancka płyta Old Marinners, zawierająca tradycyjne pieśni morza, w tym szanty - w nowych aranżacjach, własne kompozycje i muzykę folkową z różnych stron świata. Nagrania znajdujące się na krążku przekrojowo pokazują szerokie inspiracje muzyczne zespołu - zarówno muzyką z różnych stron świata, celtycką muzyką ludową, a przede wszystkim ponadczasowymi i powszechnie lubianymi szantami.
Nagrania znajdujące się na krążku to przekrój inspiracji muzycznych zespołu. Muzyczną podróż rozpoczyna skoczna „Ballydesmond Polka”, po której słuchacze z Irlandii przeniosą się na wybrzeże Ameryki Północnej by w utworze „Pod Banderą Czarnego Sama” poznać prawdziwą historię słynnego pirata. „Do Roboty” inspirowana jest pieśniami pracy czarnoskórych niewolników.
Jednym z kilku ukłonów w stronę tradycyjnej muzyki morza jest utwór „Hanging Johnny”, używany na pokładach dawnych żaglowców jako szanta fałowa. „Korsarski Bryg” przedstawia historię pirackiego statku i jego spotkania z brytyjską Royal Navy, a „Dzielny Ship” zainspirowany jest tragicznym w skutkach białym szkwałem, który pochłonął życie wielu żeglarzy w 2007 roku. „Bryg” i „Ship” to całkowicie autorskie produkcje zespołu.
Dziewczyna marynarza” odpowiada klasycznej tematyce marynarskich pieśni- rzecz o alkoholu i kobietach. Z kolei „Dzikie Gęsi” powstały w oparciu o tradycyjną szantę fałową. W aranżacji Old Marinners ta surowa pieśń stała się nastrojową balladą. „Moby Dick” - utwór na motywach melodii ludowej z Nowej Funlandii, inspirowany słynną powieścią Hermana Melville'a.
Fiddlers Green” zabiera słuchaczy do mitycznej krainy, będącej rajem dla ludzi morza. „Shiny Oh!” to kolejna szanta na płycie, zespół wykonuje ją częściowo a’capella. „Mały Szyper” jest autorską kompozycją, wzorowaną na walcach irlandzkich. Opowiada historię małego chłopca, który wzorem ojca, pragnie zostać rybakiem. "Parting Glass" jest jedyną na płycie (tradycyjną) pieśnią, wykonaną w oryginalnym języku. Old Marinners ze słuchaczami żegnają się piosenką „Czas Powrotów”, która w 2012 roku zapewniła im nagrodę muzycznego „Scyzoryka”.
Teksty piosenek zostały napisane specjalnie dla Old Marinners przez Mateusza Bolechowskiego i Arkadiusza Rurarza. Jedynym wyjątkiem jest szanta „Shiny Oh!” z tekstem Grzegorza Tyszkiewicza.

 1. Ballydesmond Polka
 2. Pod Banderą Czarnego Sama
 3. Do roboty
 4. Hanging Johnny
 5. Korsarski bryg
 6. Dzielny ship
 7. Dziewczyna marynarza
 8. Dzikie gęsi
 9. Moby Dick
 10. Fiddlers Green
 11. Shiny Oh!
 12. Mały szyper
 13. Parting Glass
 14. Czas powrotów
skład:
Arkadiusz Rurarz - śpiew, mandolina, bodhran, banjo tenorowe
Magdalena Piasta-Bolechowska - śpiew, skrzypce
Grzegorz Ziętkowski - śpiew, gitara akustyczna
Martyna Mik - flet poprzeczny, tin whistle
Leszek Nowak - gitara basowa