logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

LEMON
ETIUDA ZIMOWA

Wydawca: Warner Music Poland

  “Etiuda zimowa” zespołu LemON, to pozycja wyjątkowa, nawiązująca w sposób niestandardowy do tradycji wielu kultur. Album zawiera kolędy i pastorałki w języku polskim, łemkowskim, białoruskim i ukraińskim. Na płycie znalazły się także autorskie utwory zespołu. I wszystkie one, bez względu na tradycję, z której pochodzą, wyrażają tego samego ducha, ten sam spokój, miłość, ciepło i wiarę.
Udało się Igorowi Herbutowi przywołać tradycję nie tylko polskiej pieśni czy nawet kolędy. Niestandardowe podejście do tematu świąt, a nawet zimy dało efekt niezwykle zaangażowanej piosenki. O tyle ważnej, że pozbawionej komercyjnego blichtru i “nadprodukcji”. Całość została intymnie i bardzo emocjonalnie nagrana.

„Kolędy i pastorałki to najpiękniejsze melodie tradycyjne, jakie istnieją. Ich ładunek emocjonalny, ich zdolność do przywoływania chwil i wspomnień, nie równa się żadnym innym pieśniom. Ich moc łączenia, tworzenia bliskości, otwartości – jest silniejsza od największej zimowej zamieci. Jeden z utworów specjalnie zaaranżowaliśmy w taki sposób, żeby słuchając go miało się wrażenie, że właśnie gromada kolędników weszła do domu, a chłopaki z zespołu zaśpiewali chóry! I to jak! Kiedy ludzkie głosy się splatają, zyskują niesamowitą moc.
Czerpaliśmy z wielu różnych tradycji z naszego kręgu kulturowego, sięgaliśmy po utwory z pogranicza kultur, wyrażające uniwersalne uczucia i emocje. Szczególnie w tym momencie dziejów musimy szukać tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli. Na naszej płycie znalazła się zarówno „Cicha noc” po polsku jak i jej wersja łemkowska „Tycha nicz”, bardzo zbliżona do wersji ukraińskiej, ale zupełnie inna w warstwie fonetycznej. Wystarczy ich posłuchać, żeby zrozumieć, że choć brzmią nieco inaczej, wyrażają tego samego ducha. Na płycie znalazł się także „Szczedryk”, który na Zachodzie znany jest jako „Carol of the Bells” i kojarzony jest głównie z jedną ze scen w filmie „Kevin sam w domu”. A przecież to tradycyjna ukraińska kompozycja – i na płycie nawiązujemy właśnie do niej. Opracowaliśmy także przepiękny, rozdzierający, a może nawet pozornie nieco mroczny, utwór po białorusku.
Oczywiście sięgnęliśmy też do naszych najukochańszych polskich kolęd, ale w nich też staraliśmy się odkryć coś nowego. W warstwie aranżacyjnej – poszukiwaliśmy w kolędach duchowości, spokoju, ciepła. Próżno szukać na tej płycie saneczek i dzwoneczków z komputera. Również nasze cztery własne kompozycje na tej płycie (mroźna i przeszywająca „Etiuda zimowa”, minimalistyczne „Do świąt”, bitelsowski „Grudniowy” i delikatny „Płatek”) są bardzo skromne i proste. Nie ma na tej płycie kiczu i komercji. Jest wewnętrzna siła i głęboka wiara w to, że nasze wartości kulturowe są tak silne, że przetrwają wszystkie zawieruchy."

(Igor Herbut)

 1. Etiuda zimowa
 2. Cicha noc
 3. Mizerna cicha
 4. Szczedryk
 5. W żłobie leży
 6. Dobryj weczer Tobi
 7. Grudniowy
 8. Płatek
 9. A u swiecie nam
 10. Tycha nicz
 11. Do świąt
skład:
Igor Herbut - śpiew
Piotrek "Rubens" Rubik - gitary
Piotr Walicki - instrumenty klawiszowe
Piotr Kołacz - gitara basowa
Tomasz "Harry" Waldowski - perkusja