logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KRYWAŃ
THE BEST OF - NAJWIĘKSZE PRZEBOJE

Wydawca: Tercet

  KRYWAŃ, to najpopularniejszy i najbardziej reprezentatywny, pośród zespołów folkowych, sławiących muzykę i pieśni Podhala, Orawy i Spisza. Wyjątkowy zespół na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, bez wątpienia numer jeden w swoim gatunku muzycznym.
W 1994 roku powstaje przebój zatytułowany „Szalała, szalała”, utwór znany i lubiany nie tylko w Polsce ale i zagranicą. Grany przez wszystkich - od typowej, komercyjnej, knajpy, poprzez dyskoteki do wielkich scen i renomowanych festiwali! Piosenki takie jak „Szalała, szalała”, ”Orawa”, ”Stary dziod”, ”Po dwa”, ”Jare zytko” „Tęskne śpiewanie”, „Góralski rap”, „Sokole, Sokole”, „Idzie woda , idzie”, czy „Po 4”, "Bez wójtowe pole " czy liryczne "Co sie stało Boze "- są wielkimi przebojami zespołu Krywań, których wykonania lub bisowania na każdym koncercie, dopomina się publiczność.

Krywań, to synonim specyficznego stylu w muzyce góralskiej dostosowanej do wymagań rynku komercyjnego, to synonim dobrego smaku i mistrzowskiej aranżacji. Jedna z najdłużej istniejących na polskim rynku folkowym grup, która do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce tzw. "kasowych" zespołów obok Zakopowera, Golec uOrkiestry, Brathanków czy Trebuniów-Tutków. To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki. To sceniczny, góralski SHOW porywający do wspólnej zabawy. Zespół, który wielki nacisk kładzie na warstwę tekstową (ludowe przekazy ustne ) i muzykę (stare melodie i nuty z Podhala, Orawy czy Spisza) swoich utworów. Krywań spełnia oczekiwania najwybredniejszej publiczności. Przeboje zespołu promują polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi. Ukazują wieś podhalańską i jej życie, z miłościami, zwadami i zmartwieniami, swojskim krajobrazem . Przywiązanie do regionu, wierność tradycji, rodzinie i nacji, honor i uczciwość - to wartości, których zespół z Zakopanego zawsze był orędownikiem.
Krywań bawi i uczy; uczy młodzież tego co kiedyś było wstydliwe - utożsamiania się z wsią polską, wyzbycia się małomiasteczkowego wstydu, doceniania "korzeni" i poczucia wartości. Poprzez liryczne, piękne teksty ballad góralskich opowiada o miłości i prostocie uczucia, opowiada o pięknie, które należy chronić i pielęgnować, w tym coraz bardziej materialistycznym, komercyjnym życiu.

"Pierwszy, rockowy zespół Krywań, funkcjonował w Zakopanem w latach 1973-1979. Folk-rockowe, nowoczesne aranżacje i brzmienie zespołu, były niemal wiernym oddaniem autentyku góralskiego, a wszystkie teksty śpiewane były gwarą podhalańską - mimo że rodowici górale stanowili niewielki procent składu grupy.
Reaktywowany w 1993 roku Krywań zaprezentował już zdecydowanie inny rodzaj muzyki. Święcąca od lat triumfy undergroundowa muzyka dyskotekowa, nazywana niekiedy "chodnikową" czy "biesiadną" opanowały radiowe i telewizyjne anteny, lansując bardzo popularny, łatwy i wpadający w ucho, a przy tym dobrze nadający się do tańca styl "disco polo". Krywań, łącząc góralskie nuty z nowoczesnym, elektronicznym instrumentarium, śpiewając proste, banalne teksty trafił w gust publiczności, wkrótce bijąc rekordy popularności, nie tylko w Zakopanem. Niebawem, na skutek niesnasek wewnątrz zespołu, grupa podzieliła się, a w zasadzie odszedł z niej jej lider Andrzej Brandstatter (wokalista, gitarzysta i skrzypek), tworząc nowy zespół Hawrań. Zainteresowania publiczności starczyło na obie formacje, stąd niebawem podobne kapele zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Ogromne powodzenie zyskał dziewczęcy zespół wokalny z Bukowiny - Gronicki, a potem grupa Siwy Dym. Po kilku latach moda na disco polo zniknęła z głównych anten radia i telewizji, nie tracąc popularności w prowincjonalnych dyskotekach i wśród amerykańskiej diaspory góralskiej."
(Lidia Długołęcka, Maciej Pinkwart)

 1. Na Nic to Śpiywanie
 2. Zaśpiewaj Słowiku
 3. Szalała
 4. Hej Siup Zawierucha
 5. Dwie Tęsknoty
 6. Na Polanie
 7. Po 4
 8. Kołysanka Góralska
 9. Góralski Rap
 10. Jurgowiańskie Reggae
 11. Niedaleko Lewocy
 12. Tęskne Śpiewanie
 13. Bo Jo Muse Wolno Żyć
 14. Hej Janicku Siwy Włos
 15. Orawa
 16. Banowanie
 17. Jawor Jawor
 18. Dobranoc Kochanie
skład:
Halina Jawor – śpiew
Ryszard Jawor – gitara basowa
Maciej Gruchacz – gitara, śpiew
Franciszek Seman – instrumenty klawiszowe, śpiew
Tadeusz Stasik „Michałek“ - skrzypce
Kamil Januszek – perkusja, instrumenty perkusyjne