|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2015 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły KRYWAŃ THE BEST OF - NAJWIĘKSZE PRZEBOJE Wydawca: Tercet
KRYWAŃ, to najpopularniejszy i najbardziej reprezentatywny, pośród zespołów folkowych, sławiących muzykę i pieśni Podhala, Orawy i Spisza. Wyjątkowy zespół na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, bez wątpienia numer jeden w swoim gatunku muzycznym.
W 1994 roku powstaje przebój zatytułowany „Szalała, szalała”, utwór znany i lubiany nie tylko w Polsce ale i zagranicą. Grany przez wszystkich - od typowej, komercyjnej, knajpy, poprzez dyskoteki do wielkich scen i renomowanych festiwali! Piosenki takie jak „Szalała, szalała”, ”Orawa”, ”Stary dziod”, ”Po dwa”, ”Jare zytko” „Tęskne śpiewanie”, „Góralski rap”, „Sokole, Sokole”, „Idzie woda , idzie”, czy „Po 4”, "Bez wójtowe pole " czy liryczne "Co sie stało Boze "- są wielkimi przebojami zespołu Krywań, których wykonania lub bisowania na każdym koncercie, dopomina się publiczność.
Krywań, to synonim specyficznego stylu w muzyce góralskiej dostosowanej do wymagań rynku komercyjnego, to synonim dobrego smaku i mistrzowskiej aranżacji. Jedna z najdłużej istniejących na polskim rynku folkowym grup, która do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce tzw. "kasowych" zespołów obok Zakopowera, Golec uOrkiestry, Brathanków czy Trebuniów-Tutków. To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki. To sceniczny, góralski SHOW porywający do wspólnej zabawy. Zespół, który wielki nacisk kładzie na warstwę tekstową (ludowe przekazy ustne ) i muzykę (stare melodie i nuty z Podhala, Orawy czy Spisza) swoich utworów. Krywań spełnia oczekiwania najwybredniejszej publiczności. Przeboje zespołu promują polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi. Ukazują wieś podhalańską i jej życie, z miłościami, zwadami i zmartwieniami, swojskim krajobrazem . Przywiązanie do regionu, wierność tradycji, rodzinie i nacji, honor i uczciwość - to wartości, których zespół z Zakopanego zawsze był orędownikiem.
Krywań bawi i uczy; uczy młodzież tego co kiedyś było wstydliwe - utożsamiania się z wsią polską, wyzbycia się małomiasteczkowego wstydu, doceniania "korzeni" i poczucia wartości. Poprzez liryczne, piękne teksty ballad góralskich opowiada o miłości i prostocie uczucia, opowiada o pięknie, które należy chronić i pielęgnować, w tym coraz bardziej materialistycznym, komercyjnym życiu.
"Pierwszy, rockowy zespół Krywań, funkcjonował w Zakopanem w latach 1973-1979. Folk-rockowe, nowoczesne aranżacje i brzmienie zespołu, były niemal wiernym oddaniem autentyku góralskiego, a wszystkie teksty śpiewane były gwarą podhalańską - mimo że rodowici górale stanowili niewielki procent składu grupy.
Reaktywowany w 1993 roku Krywań zaprezentował już zdecydowanie inny rodzaj muzyki. Święcąca od lat triumfy undergroundowa muzyka dyskotekowa, nazywana niekiedy "chodnikową" czy "biesiadną" opanowały radiowe i telewizyjne anteny, lansując bardzo popularny, łatwy i wpadający w ucho, a przy tym dobrze nadający się do tańca styl "disco polo". Krywań, łącząc góralskie nuty z nowoczesnym, elektronicznym instrumentarium, śpiewając proste, banalne teksty trafił w gust publiczności, wkrótce bijąc rekordy popularności, nie tylko w Zakopanem. Niebawem, na skutek niesnasek wewnątrz zespołu, grupa podzieliła się, a w zasadzie odszedł z niej jej lider Andrzej Brandstatter (wokalista, gitarzysta i skrzypek), tworząc nowy zespół Hawrań. Zainteresowania publiczności starczyło na obie formacje, stąd niebawem podobne kapele zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Ogromne powodzenie zyskał dziewczęcy zespół wokalny z Bukowiny - Gronicki, a potem grupa Siwy Dym. Po kilku latach moda na disco polo zniknęła z głównych anten radia i telewizji, nie tracąc popularności w prowincjonalnych dyskotekach i wśród amerykańskiej diaspory góralskiej."(Lidia Długołęcka, Maciej Pinkwart)

|
- Na Nic to Śpiywanie
- Zaśpiewaj Słowiku
- Szalała
- Hej Siup Zawierucha
- Dwie Tęsknoty
- Na Polanie
- Po 4
- Kołysanka Góralska
- Góralski Rap
- Jurgowiańskie Reggae
- Niedaleko Lewocy
- Tęskne Śpiewanie
- Bo Jo Muse Wolno Żyć
- Hej Janicku Siwy Włos
- Orawa
- Banowanie
- Jawor Jawor
- Dobranoc Kochanie
| skład: Halina Jawor – śpiew
Ryszard Jawor – gitara basowa
Maciej Gruchacz – gitara, śpiew
Franciszek Seman – instrumenty klawiszowe, śpiew
Tadeusz Stasik „Michałek“ - skrzypce
Kamil Januszek – perkusja, instrumenty perkusyjne |
|
|
|