logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

JAR
NAD BRZEGAMI BIAŁEJ PRZEMSZY

Wydawca: EastSide

  Nad Brzegami Białej Przemszy – szósty album polskiej grupy folkowej Jar wydany wiosną 2015 roku. Sławkowska grupa ponownie zabiera w przedwieczny świat słowiańskich legend i podań. Gdzie Południce, Strzygonie, czy Utopce przeplatają swoje losy ze zwykłymi ludźmi w pełnym bogactwie wyobrażeń o otaczającej przestrzeni.

"Jak zwykle wspaniałe jest oryginalne instrumentarium z lirą korbową, ale mamy też tutaj jeszcze jedną wartość dodaną, jeszcze jeden wspaniały smaczek – teksty z almanachu Stanisława Ciszewskiego – Strażnika Wiary Przyrodzonej Słowian i etnologa, który zbierał je w okolicach Olkusza i skrupulatnie zapisał a następnie postarał się by utrwalono je drukiem dla przyszłych pokoleń w książce „Lud rolniczo-górniczy z okolic Sławkowa w powiecie olkuskim„. W tekstach tych przewija się mnóstwo pogańskich wątków, które lud przechował i kultywował w obrzędach agrarnych, podawał z ust do ust, także z końcem XIX i początkiem XX wieku, kiedy zostało to zebrane i zapisane. Są to jak widać sprawy w tamtym czasie całkiem żywe, ani trochę nie zapomniane przez sielską, rdzenną Polskę i polski prosty lud rolniczy. Moim zdaniem lud ten jako całość, jako społeczna klasa wiejska, zasługuje na Order Orła Białego za przechowanie naszej Wiary Przyrodzonej i jej podań przez okres 1000. letniego naporu agresywnego chrześcijaństwa. To wszystko słychać na tej płycie w każdym utworze, a tytuły niektórych z nich jak: Zmora, Boginki, W południe, Nad stawem, Dziewczyna utopcowa, Topielec – mówią same za siebie."
(Czesław Białczyński)

Zespół Jar powstał zimą 2006 roku w Sławkowie. Głównym zamierzeniem kapeli jest tworzyć muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian. Inspiruje ich słowiańszczyzna wczesnego średniowiecza wraz z aspektami z tym tematem związanymi i ta tematyka nierozerwalnie łączy się z kapelą. Wykorzystują kopie instrumentów historycznych oraz instrumenty pasterskie, które również sami wykonują. Chcą odtwarzać muzykę jaką wtedy grano, oczywiście interpretując i aranżując muzykę na swój sposób. Wykonywane utwory, zarówno archaiczne, jak i kompozycje nowsze, z inną dynamiką, zachowują charakter słowiański i opiewają ludowość, a przynajmniej takie mają zamierzenie.

 1. U brzegu
 2. Zmora
 3. Na zielonym sznurze
 4. Graj zbójnico
 5. Boginki
 6. W południe
 7. Nad stawem
 8. Starzeniec
 9. Dziewczyna utopcowa
 10. Za wsią w leśnej dziczy
 11. Topielec
 12. Biała karczma
 13. Jak będę umierać
skład:
Aleksander Michniewski - dudy, gęśle, mandola, dwojnice, flety, drumla, piszczałki, lira korbowa, gusli, śpiew
Adam Michniewski - lutnia, mandola, gusli, piszczałki, lira korbowa, śpiew
Aleksander Majchrzak - bębny