logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2012
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2011  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ANNA CHOWANIEC-RYBKA
GWIOZDKOWO OPOWIASTKA

Wydawca: 4everMusic

  Na płycie znajduje się 16 kompozycji - najpiękniejsze kolędy polskie, pastorałki pochodzące z Podhala oraz ludowe pieśni bożonarodzeniowe. Tradycyjne melodie ludowe znakomicie zaaranżowane przez Karima Martusewicza (basistę zespołu Voo Voo) tworzą niezwykłą harmonię. Kompozycje w niebanalny sposób, łączą w sobie tradycję kolędowania na Podhalu z energią i finezją muzyki etnicznej z brzmieniem klasycznym, dając wyjątkowy efekt.
Ciepły i dźwięczny głos wokalistki, Hanki Rybki, oraz donośne zaśpiewy góralskie, w połączeniu z ciekawym, ale nie przesadzonym instrumentarium, dały w efekcie album o wyjątkowo świątecznej atmosferze, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu z polskimi tradycjami. Ten album zaczaruje każde święta, wnosząc wiele radości.
Premiera płyty odbyła się w zimie 2010 roku w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Jedna z kolęd "Dziecina Mała" została umieszczona na płycie promującej akcję Programu Trzeciego Polskiego Radia "Pocztówka do Świętego Mikołaja".

HANKA RYBKA - wszechstronna wokalistka pochodząca z Podhala, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Jak sama przyznaje, śpiewa od zawsze. Ma na koncie setki koncertów w kraju i za granicą. Przez lata współpracowała z wieloma artystami i zespołami. Od najmłodszych lat współpracowała z zespołami góralskimi działającymi pod patronatem Związku Podhalan, m.in. zaśpiewała partię solową Jadwigi w operze "Jadwisia spod Regli" Juliana Reimschüssla.
Wspólnie z kapelą "Zokopiany" Jana Karpiela-Bułecki nagrała płyty z muzyką góralską – "Nuty spod hól" i "Ginie śniezek po holach". Już w trakcie studiów wielokrotnie uczestniczyła w koncertach kapel i zespołów ludowych w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Bułgaria, Słowacja). Współpracowała z zespołami Brathanki, Skaldowie, gościnnie występowała także z zespołem Golec uOrkiestra oraz z Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Haliną Frąckowiak. Przez jakiś czas współpracowała z krakowskim kabaretem Loch Camelot. Można ją także usłyszeć na płycie Marka Grechuty pt. "Niezwykłe miejsca".

Swój zespół etno/folkowy nazwała "Rybka i Przyjaciele", póź. "Hanka Rybka". Wystąpił na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką wielu konkursów muzyki etno/folk, w tym: V Konkursu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", pod przewodnictwem Czesława Niemena - trzecia nagroda, ufundowaną przez TV Polonia. W czerwcu 2002 roku Hanka Rybka reprezentowała Polskę na 25 Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji. Nagroda na Festiwalu Eurofolk – Etnosfera oraz Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej.

 1. Dzisiaj w Betlejem
 2. A wcora z wiecora
 3. Bracia patrzcie jeno
 4. Ej malućki, malućki
 5. Powstań Dawidzie
 6. Śliczna panienka
 7. Jezusicek Malusiynki
 8. Skocwa do Betlejem
 9. Pan z nieba
 10. Przy Hornyj doliny
 11. Ej byliśmy bracia
 12. Zyń łowicki zyń
 13. Mizerna cicha
 14. Idzie wiarus stary
 15. Ujkowo kolędziołka
 16. Dziecina mała
skład:
Hanka Rybka - śpiew
Andrzej Polak - skrzypce, śpiew, złóbcoki
Andrzej Jarząbek - skrzypce, śpiew, złóbcoki
Paweł Trebunia-Tutka - skrzypce, altówka, śpiew, złóbcoki, fujarka
Paweł Szaflarski - basy
Leszek Szczerba - saksofon sopranowy, klarnet, flet
Sławomir Berny - instrumenty perkusyjne

gościnnie:
Karim Martusewicz - kontrabas
Mateusz Pospieszalski - klarnet basowy, kalimba, akordeon, flecik
Piotr "Stopa" Żyżelewicz - instrumenty perkusyjne
Grzegorz Lalek - skrzypce
Patryk Rogoziński - wiolonczela