logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2012
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2011  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

MOON & MELODY
OVERTURE

Wydawca: Moon &Melody

  Melodie ludowe (ukraińskie, rosyjskie, żydowskie...), odgłosy ulicy, dzika przyroda, pulsujące rytmy, biały śpiew; unikalne połączenie instrumentów akustycznych z elektronicznymi efektami dźwiękowymi – wszystko to można określić jako progresywny styl folk-electronic, w ramach którego tworzymy. Na płycie można usłyszeć brzmienie wyjątkowego instrumentu o nazwie „bow chimes” (dzwonki łukowe), stworzonego przez Boba Rutmana.

Duet folktroniczny Moon & Melody tworzony przez Roksanę Vikaluk i niemieckiego muzyka, wynalazcę Wolframa Spyrę. Spotkali się w 2009 roku podczas festiwalu “Schody do nieba” organizowanego przez Józefa Skrzeka, lidera SBB, w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Muzyka tworzona przez duet jest inspirowana Brzmieniem Świata – chodzi tu nie tylko o melodie ludowe, lecz w równym stopniu o dźwięki otaczającego nas Życia, – dźwięki, które Roksana i Wolfram starają się uchwycić, a później przetworzyć, zaadoptować na ich własny niepowtarzalny sposób. Szanując stałość Tradycji, jednocześnie pozostają w naturalnej harmonii z tętniącym wokół Światem Dźwięków, który nieustannie się zmienia, metamorfozuje. Zanurzając się w Nim, odkrywają siebie, inne przestrzenie muzyczne, za każdym razem od nowa…
Melodie ludowe, dźwięki ulicy, przyrody, pulsujące rytmy, śpiew biały; połączenie instrumentarium akustycznego (unplugged) z elektronicznym, efekty dźwiękowe – wszystko to można określić jako styl progresywnego folk-electronic, w ramach którego tworzy duet. Z pewnością jednym z najciekawszych elementów programu wykonywanego przez Moon & Melody jest gra na instrumencie bow chime, skonstruowanego przez Boba Rutmana.

Roksana Vikaluk jest muzykiem ukraińsko-żydowskiego pochodzenia, wokalistką, aktorką, kompozytorką, pedagogiem, eseistką szczególnie związaną z Polską. Mieszka w Niemczech. Jej muzyka wywodzi się z Jazzu, tradycji muzyki elektronicznej, neoklasyki i Teatru, lecz najbardziej inspiruje ją folklor ukraiński i żydowski. Śpiewa w 10 językach, używając 4 technik głosowych, w tym śpiewu białym głosem, a także gra na instrumentach elektronicznych, fortepianie, drumli, concha, bębnie i dzwonkach.
Wolfram Spyra to niemiecki muzyk i wynalazca. Choć często kojarzony jest z brzmieniem retro lub Szkołą Berlińską, której pionierem był Klaus Schulze, szeroko wykorzystuje nowoczesne elementy ambientowej elektroniki, tworząc własne, bogate brzmienie, które wymyka się łatwym kategoryzacjom. Animowany film “Quest” Thomasa Stellmaha z muzyką Wolframa dostał nagrodę Oskara w 1996. Żywioł Spyry to analogowa elektronika i instrument Steel Cello.

Notatki z okładki płyty:
1. Róża - łemkowska pieśń ludowa.
"Jest to pieśń opowiadająca o dziewczynie, która patrząc na różę rosnącą w ogrodzie myśli o chłopaku, który to nie uważa tę dziewczynę za zbyt piękną.. Lecz dziewczyna nie przejmuje się tym - jest przekonana, że znajdzie się mężczyzna, który polubi ją taką, jaka jest...."
2. To początek "Suity Ukraińskiej", która ukaże się w całości na naszym pierwszym "oficjalnym" albumie.
3. Miejska Kołysanka - nagranie studyjne, zmieszane z dźwiękami z Berlina, słowa zaczerpnięte z ukraińskich rymowanek.
4. Pieśń weselna - ukraińska pieśń ludowa.
5. Nagranie studyjne, na podstawie wiersza Itzika Mangera "Ojfn Weg", na gitarze grał Robert Golla.
6. "Pominalny Stich" czyli "Poemat Pamięci" - rosyjska pieśń ludowa.

  1. Ruzha (short Mix)
  2. Ukrainian Suita (Excerpt)
  3. Urban Kolysanka (shortened)
  4. Wesilna (short Mix)
  5. Jewish Lullaby (Excerpt)
  6. Stich (short Mix)
skład:
Roksana Vikaluk
Wolfram Spyra

gościnnie:
Robert Golla - gitara (5)