|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2011 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły KAPELA JAŚKA BOBKA PODHALAŃSKIE ZALOTY Wydawca: Kapela Jaśka Bobka
Kapela Jaśka Bobka powstała w 2002 roku. Zespół tworzą Jan i Bernadetta Bobek oraz bracia Jana - Matt i Daniel. Kapela gra tradycyjną polską muzykę góralską. Grupa jest wyjątkowa, ponieważ trzech z czterech jej członków urodziło się w Ameryce. Głębokie zamiłowanie do polskiej muzyki góralskiej zaszczepił w nich ojciec. Kapela Jaśka Bobka występuje zarówno na imprezach prywatnych, jak i publicznych. Wykonują mnóstwo muzyki, w tym karpacką, cygańską i polską. Swoimi występami i nauczaniem chcą przybliżyć nowej publiczności niesamowitą muzykę Podhala.
Jan Bobek urodził się w 1982 roku w Chicago. Zgodnie z rodzinną tradycją Jan grę na instrumentach rozpoczął u swego Ojca Tadeusza. Jako 9 letni chłopiec zaczął uczęszczać na prywatne lekcje skrzypiec do B. Pawlikowskiego. W roku 1998 wstąpił do Szkółki Pieśni i Tańca działającej przy Związku Podhalan w Chicago, gdzie poznał wielu muzykantów i tancerzy góralskich, praktykujących w tym samym kierunku. W roku 2002 podjął naukę na Northeastern Illinois University gdzie otrzymał tytuł Bachelor of Arts w Edukacji Muzycznej. Jan zdobył także wykształcenie lutnicze. Brał udział w Warsztatach lutniczych University of Wisconsin-Madison organizowane przez ASTA American Steing Teachears Associatian.
Po studiach, jako dyplomowany nauczyciel oraz instruktor muzyki ludowej założył szkółkę muzyczną „Zawaternik”, do której należało ponad stu młodych muzykantów, aktualnie grających na instrumentach ludowych. W roku 2002 Jan został wybrany w konkursie przy ZPPA w Chicago „Zbójnikiem roku” , wyróżniony został za znajomość gwary, gry na instrumentach ludowych, tańca góralskiego/zbójnickiego, muzyki podhalańskiej i obyczajów. Wielokrotnie nagradzany w konkursach tradycyjnej muzyki ludowej oraz folkowej. Lider rodzinnej Kapeli góralskiej „Jaska Bobka” z którą upiększa muzycznie ważne ceremonie i uroczystości. W roku 2004 wraz z żoną Bernadettą i braćmi został zaproszony na scenę Millennium Park gdzie prezentowali na scenie polskich górali. Wystąpili z „Chicago Immigrant Orchestra”.
Największym osiągnięciem Jana jest wydana w roku 2012 książka pt. ”METODA NAUKI GRY NA SKRZYPCACH I BASACH W STYLU GÓRALSKIM”. Jest to zbiór 192 polskich, tradycyjnych melodii góralskich, oraz informacje tyczące nazewnictwa i podziału nut góralskich. Ciekawe teksty góralskich przyśpiewek, funkcje dla sekundu i basów góralskich, oraz podstawowe informacje o kulturze Podhala. Książka ta służy wielu młodym artystom i jest rozprowadzana w szerokim rynku na całym świecie.
Planem Jana jest kultywować muzykę polskich gór do końca życia.
|
- Hej mom jo se Janicka
- Marsz
- Nie uwiod mnie konius
- Sciyni bucka sciyni
- Jesce slonko nie wyslo
- Mysloles se chlopce
- Powiydze mi dziywce moje
- Nie smuc sie dziywcyno
- Ni moge, ni moge
- Kieby nom nie byly
- Kochoj ze mnie kochoj
- Idom casy za casami
- Co jo sie nachodzil
- Ani se nie idzie
- Usnyny Jantosia
- Umres ty umre jo
- Kiebys dziywce nie ty
- Ozwodne
- Jo pode wiyrsickiym
- A cyjas ty cyjas ty
- Hej se ino po dwa razy
- Powiedz, powiedz
- Zielona lipka
- Kasienka
- Kieby jo se byla
| skład: Jan Bobek - prym, śpiew
Bernadetta Bobek - prym II, śpiew
Maciek "Matt" Bobek - basy, śpiew
Daniel Bobek - sekund, śpiew |
|
|
|