logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2012
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2011  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO
MUZYKA POLSKA

Wydawca: Studio Realizacji Myśli Twórczych

  Trio Andrzeja Jagodzińskiego nie ustaje w poszukiwaniach twórczych. Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski i Czesław „Mały” Bartkowski to muzycy, których nikomu przedstawiać nie trzeba. Od lat mają ugruntowaną pozycję na polskim rynku muzycznym, a ich występy w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie nagradzane są owacjami na stojąco. Najbardziej znane jest Trio z jazzowych interpretacji muzyki Chopina.

Projekt MUZYKA POLSKA poświęcony najpiękniejszym utworom muzyki polskich kompozytorów przetworzonej przez wrażliwość jazzmanów i zaaranżowanej na trio jazzowe, orkiestrę smyczkową i solistów. Na płycie znalazły się m. in. wirtuozowsko zagrane tematy: „W murowanej piwnicy”, „Oberek” a także nostalgiczne „Matulu moja”, czy poruszający „Krywań”.

Pohdan Pociej o płycie napisał:
„Ta płyta powstała w efekcie wielorakiej syntezy: improwizacji jazzowej (na temat) z muzyką komponowaną, tria jazzowego z zespołem orkiestrowym, swingującego śpiewu z grą instrumentów, „symfoniczności” z „koncertowaniem”, tradycyjnych rytmów polskich (kujawiak, mazurek, oberek, zbójnicki) z rytmami jazzowymi.
Synteza to oryginalna, atrakcyjna, ekscytująca; kreowana przez naszych czołowych artystów! Puls, ruch, rytm jazzu jest jej motorem, jazzowa wariacyjność – jej sednem. Wszechobecny puls jazzu ożywia sferę polskich rytmów tradycyjnych. „Ujazzowiony” w ten sposób folklor – w swoich melodiach traktowanych jak jazzowe standardy – lśni nowym blaskiem.
Mnie tu szczególnie frapuje bogactwo języka brzmieniowego, harmonicznego – z szeroką paletą środków: od tonalności tradycyjnej po atonalność i dodekafonię – oraz, idąca z tym w parze, kunsztowność struktur, bogactwo faktur: polifonia, polifonizacja, kontrapunktyka, ruchliwa wielobarwność przestrzeni dźwiękowej, doskonale zorganizowanej, trzymanej w ryzach dyscypliny formy: każdy utwór, natchniony duchem improwizacji, stanowi sam w sobie odrębną kompozycję.

Ta płyta daje również do myślenia, skłania do refleksji na temat pierwiastka czy stylu polskiego w jazzie współczesnym. A patronuje jej z odległości dwu wieków… Fryderyk Chopin swoją Fantazją na tematy polskie…”

  1. Matulu moja (melodia ludowa)
  2. W murowanej piwnicy (melodia ludowa)
  3. Krywań (melodia ludowa)
  4. Svantetic (Krzysztof Komeda)
  5. W olszynie (melodia ludowa)
  6. Kujawiak (Marcin Januszkiewicz)
  7. Oberek (melodia ludowa)
skład:
Andrzej Jagodziński - fortepian, akordeon
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław "Mały" Bartkowski - perkusja
Grażyna Auguścik - śpiew
Jadwiga Kotnowska - flet
Anna Sikorzak-Olek - harfa
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia