logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2006
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2005  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SĄSIEDZI
WRÓCIĆ DO DERRY

Wydawca: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych

  Pierwsza, debiutancka płyta gliwickiej grupy Sąsiedzi. Nagrana w podwrocławskim studiu, godziny w którym Sąsiedzi wygrali podczas ostatniego swojego konkursu ("Szanty we Wrocławiu 2004"). To zbiór tradycyjnych pieśni morza inspirowanych ludową muzyką z Bretanii, Irlandii, ale także autorskich, współczesnych piosenek żeglarskich i ballad o tematyce morskiej.
Debiutancka płyta rozpoczynającej wędrówkę po polskiej scenie folku morskiego (tzw. szantowej) śląskiej grupy Sąsiedzi. Jak na debiut przystało, to zapis samych początków istnienia zespołu, gdy w repertuarze dominowała jeszcze piosenka żeglarska, w tym sporo autorskich utworów, a szanty, te prawdziwe marynarskie pieśni pracy dopiero gdzieś przebijały się do repertuaru. .

Zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi powstał w październiku 2001 r. w Gliwicach. W repertuarze grupy znajduje się zarówno muzyka folkowa jak i szanty - śpiewane harmonicznie, na 6 głosów a cappella. Inspiracje Sąsiedzi czerpią głównie z Irlandii, Szkocji, Bretanii, muzyki dawnej, ale też z rodzimego folkloru śląskiego, znacznie wykraczając już poza ramy folku morskiego, od którego zaczynali. Występują na festiwalach żeglarskich i folkowych, w tawernach i w plenerze. Do sporej kolekcji nagród większości z szantowych festiwali w 2008 r. dołożyli tę najważniejszą - Grand Prix XXVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties". Atutem Sąsiadów jest różnorodność. Potrafią i żywiołowo zagrać i nastrojowo zaśpiewać. Dobrze współbrzmiące głosy, bogate, akustyczne instrumentarium (skrzypce, flety, gitary, mandolina, koncertina i bodhran) oraz autorskie aranżacje składają się na rozpoznawalny już styl grupy. Wykonując utwory po polsku, angielsku i francusku stali się jedną z wyraźniejszych i oryginalniejszych grup polskiej sceny folkowo-szantowej. Zaczęły doceniać to media lokalne i ogólnopolskie coraz częściej zapraszając zespół do udziału w programach na żywo lub audycjach poświęconych muzyce żeglarskiej i folkowej.
"Nazwa zespołu pochodzi od gliwickiego pubu „U Sąsiada”, gdzie w czasach studenckich często śpiewaliśmy, nie tylko szanty. Tam tworzył się nasz pierwszy repertuar, stamtąd ruszyliśmy na „podbój” polskiej i zagranicznej sceny folku morskiego. Pierwszy oficjalny koncert odbył się w gliwickim pubie „Krypta” w dn. 16 października 2001 r. Tę datę uznajemy za oficjalne narodziny zespołu. Nazwa „Sąsiedzi” pojawiła się tydzień później, gdy zgłaszaliśmy się do naszego pierwszego festiwalowego konkursu."

  1. Szkuner z Cotentin
  2. Gorzołka folk
  3. Pique le baleine
  4. Wrócić do Derry
  5. Powrót
  6. Kogut Bażant
  7. Kubański szlak (Amsterdam)
  8. Alice Gray
  9. Marynarz królewskiej floty
  10. Tourdion
  11. Panna z Amsterdamu
  12. Sjaracule
  13. Rzucić cumy
  14. A' hej! a' ho!
skład:
Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)
Dominika Płonka – flety, śpiew (alt)
Elżbieta Warwas – skrzypce, śpiew (alt)
Adrian Poznachowski – gitara, śpiew (baryton)
Paweł Pleskacz – śpiew (bas)
Rafał Krzysztoń – gitara, mandolina

gościnnie:
Jacek Dzwonowski – skrzypce, mandolina,
Robert Gliński – gitara