logo Wirtualne Gesle
AKTUALNOŚCI:

GŁÓWNA

kontakt

wspierają nas

 

 

HISTORIA
o gęślach

nagroda za rok:

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003


pre-historia:

2002

2001

Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WÓLCZANKI" Z WÓLKI TERECHOWSKIEJ
PIEŚNI NIE TYLKO ŚWIĘTE. TRADYCJA MUZYCZNA PODLASIA (MC)

Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze

  Wólka Terechowska jest niewielką wsią położoną w pobliżu Czeremchy. Zespół Śpiewaczy Wólczanki z Wólki Terechowskiej istnieje od ponad dwudziestu lat. Członkinie zespołu śpiewają także w chórze cerkiewnym. Tylko dwie z nich pochodzą z Wólki Terechowskiej, pozostałe trzy przybyły do wsi po zamążpójściu. Śpiewaczki najczęściej wykonują pieśni liryczne, które przeważają w przygotowanym repertuarze. Na kasecie znalazła się także pieśń wielkopostna, pogrzebowa, cerkiewna, kolędy oraz kol'adki śpiewane przed Bożym Narodzeniem podczas wspólnych wieczornych spotkań. W wyborze są też przyśpiewki weselne, pieśń żartobliwa o lichej doli, pieśni weselne, pieśń wiosenna rohulka oraz pieśń na chrzciny. Zespół spotyka się głównie w wiejskiej świetlicy w Wólce Terechowskiej.

"Dawniej śpiew był powszechną formą ekspresji mieszkańców wsi. Dzisiaj w wielu domach zastąpiły go radio, telewizja, magnetofon. Aby całe bogactwo tradycyjnej kultury muzycznej nie zaginęło potrzebni są ludzie, którzy przechowają je w swojej pamięci i przekażą innym. Takich ludzi na Podlasiu gromadzą wiejskie zespoły śpiewacze, które utrwalają dawne pieśni i obrzędy, zbierając je, odtwarzając i wykonując podczas lokalnych przeglądów i wszelkich uroczystości, a także podczas zwykłych spotkań towarzyskich i rodzinnych. Dzięki nim znamy dzisiaj przebieg i oprawę muzyczną dawnych obrzędów i obyczajów. Dzięki nim także młodzież zaczyna sięgać do własnych korzeni i źródeł swojej kultury.

Seria nagrań, którą oddajemy w Państwa ręce ma na celu przedstawienie różnorodności repertuaru zespołów śpiewaczych wschodniego Podlasia, a zarejestrowane na niej pieśni są jedynie demonstracją różnych gatunków śpiewów, których bogactwo jest tu ogromne. Niemniej wybrane zostały utwory najpiękniejsze i najbardziej lubiane przez wykonawców. Większość pieśni, zarówno te religijne czyli święte, jak i świeckie mają przyporządkowane tradycją miejsce w czasie i przestrzeni. Cykl kalendarzowy, doroczny splata się z cyklem rodzinnym cyklem ludzkiego życia, a najważniejsze wydarzenia, prace i obrzędy wymagają określonej, szczególnej oprawy muzycznej, jaką na terenie Podlasia jest głównie śpiew.
"

Seria wydawnicza Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze, złożona z 3 kaset magnetofonowych (MC). Każda kaseta poświęcona jest jednemu zespołowi: Zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi (2002); Zespół śpiewaczy z Dobrowody (2002); Zespół śpiewaczy „Wólczanki” z Wólki Terechowskiej (2004); gościnnie wystąpiły: Hiłoczka i Czeremszyna. Nagrań dokonywano od 30 maja 2001 do 11 marca 2004. Autorkami nagrań są Ewa Wróbel- Kacprowicz i Barbara Kuzub-Samosiuk.

Strona A
 1. Oj, Boże Boże - Miłosna
 2. Oj, Czyj To Horod - Chrzcinowa
 3. Chrystos Spastitiel - Kolęda
 4. Iszli Tryje Cary - Koleda
 5. Oj, Czyiż, Czyiż Dworcia Noweńki - Kolęda Życząca (Koladka)
 6. Oj, Rano, Rano - Kolęda Życząca (Koladka)
 7. Samaranka - Cerkiewna
 8. Pred Toboju, Moj Boh - Wielkopostna
 9. Na Mracznoj Horie - Wielkopostna
Strona B
 1. W Konci Seła Tam Stojit Werba - Rohulka
 2. Jawor Nad Wodoju - Miłosna
 3. Tycha, Tycha Na Dwori Pohoda - Miłosna
 4. Oddajesz Mene, Mamo, Mołodoju - Weselna
 5. Czerez Sad, Wynohrad - Przyśpiewki Weselne
 6. Lityły Husy, Hahajuczy - Weselna
 7. Oj, Oddała Ż mene Maty - Żartobliwa
 8. Czereszeńko, Ty Wyszeńko - Miłosna
 9. Tam U Wysznewomu Sadu - Miłosna
skład:
Walentyna Weremczuk
Wiera Roszczenko
Olga Wieremczuk
Anna Androsiuk
Nadzieja Paszkowicz