logo Wirtualne Gesle
AKTUALNOŚCI:

GŁÓWNA

kontakt

wspierają nas

 

 

HISTORIA
o gęślach

nagroda za rok:

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003


pre-historia:

2002

2001

Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

QFTRY
BISTRO ALTERNATIF

Wydawca: QFTRY

  Jeśli Qftry - to i Szczecin. Miasto związane od początku z zespołem. A może zespół z miastem?
Zespół zadebiutował w 1995 roku na festiwalu Miechowice '95 w Bytomiu, zdobywając Grand Prix i Nagrodę Publiczności. Uczestniczył m.in. w obchodach Dni Morza w Szczecinie, na festiwalach: Wiatrak w Świnoujściu, Szanty we Wrocławiu, Kubryk w Łodzi, Jeziorak Shanties Meeting w Iławie. Laureat wielu nagród i zdobywca jeszcze większej ilości zagorzałych fanek i fanów.
Zespół posiada w swoim dorobku utwory autorskie i własne aranżacje piosenek innych autorów. Stara się wykonywać jak najwięcej utworów a cappella, lecz nieobce jest mu korzystanie z takich instrumentów jak gitara, harmonijka ustna i flażolet.

"Jak to często bywa w takich przypadkach, na początku były jakieś nieoficjalne spotkania przy gitarach w pubie, wspólne śpiewy, fajna atmosfera. Coś zaiskrzyło, coś zabrzmiało inaczej i gotowe - QFTRY.
Za oficjalną datę powstania zespołu, choć jeszcze nie pod obecną nazwą, grupa uznaje dzień 6 stycznia 1995 r. Na początku śpiewania bywało ich nawet do 9. osób. Skład ostateczny (który istnieje do dziś!) wykrystalizował się po ok. dwóch latach. Nazwa wzięła się z przejęzyczenia. Podczas jednego z koncertów, zamiast "kutrów" padło ze sceny "kuftrów" no i tak już zostało. Śpiewają a cappella, kilku członków zespołu występowało kiedyś w akademickim chórze, co bardzo się przydało. Grają też na akustycznych instrumentach. Szybko zaczęli tworzyć własne aranżacje, pisać swoje teksty do muzyki tradycyjnej.
Najwięcej czerpią z Irlandii. To dla maritime folk naturalne, bo masa ludowych utworów z Zielonej Wyspy znalazła się na pokładach dawnych żaglowców. Sięgają też do folkloru bretońskiego i amerykańskiego. Na scenie żeglarskiej zdobywali najważniejsze nagrody, w tym pięć razy nagrodę im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej na krakowskim "Shanties".
W dorobku mają jedną kasetę i cztery płyty. Współpracują między innymi z zagranicznymi muzykami folkowymi, marynistą Tomem Lewisem, czy wirtuozem akordeonu diatonicznego Alainem Pennec. Są uznawani za jedną z najlepszych grup wykonujących folk morski w Polsce."
(folk24.pl)

  1. It's Good to See You
  2. Fregata z Packet Line
  3. Pokusa Marynarza
  4. Blondynka Brzoskwinka
  5. Banda Łajdaków
  6. Poor Old Horse
  7. Czarna Maryśka
  8. Tawerna
  9. Żonkile
  10. Volontaire
  11. Mon père ma mariée
  12. Wild Montain Thyme
  13. Bistro alternatif
skład:
Bartosz Wąsik - śpiew, akordeon
Grzegorz Hatylak - śpiew, bodhran
Wojciech Krawętkowski - śpiew, gitara
Grzegorz Opaluch - śpiew, gitara, bouzouki, irlandzki flet drewniany
Łukasz Kruszyński - śpiew, tin whistle