logo Wirtualne Gesle
AKTUALNOŚCI:

GŁÓWNA

kontakt

wspierają nas

 

 

HISTORIA
o gęślach

nagroda za rok:

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003


pre-historia:

2002

2001

Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

OSJAN
KSIĘGA LIŚCI / DRZEWO OSJAN

Wydawca: Ferment

  CD 1 jest zapisem koncertu OSJAN w Studiu Gram Polskiego Radia Kielce (październik 2004). Zawiera w całości premierowy materiał (pierwszy od 12 lat). Nazywa się "Księga Liści". Zespół nagrał go w swoim "najsilniejszym" składzie z Wojciechem Waglewskim, Jackiem Ostaszewskim, Milo Kurtisem i Radosławem Nowakowskim.

CD 2 zawiera wznowienie koncertu wydanego w 1980 r. na winylu, który wcześniej trafił jedynie do rąk kolekcjonerów z Klubu Płytowego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego "Biały Kruk Czarnego Krążka". Na płycie znajduje się również wybór nagrań zespołów, które "wyrosły z pnia" Osjana, czyli Voo Voo, Drum Freaks i Monodrum (z koncertu który odbył się w 2004 roku w ramach "Drzewa Osjan").

Grupa Osjan powstała na początku lat 70-tych. Założycielami byli współpracujący z zespołem Anawa Jacek Ostaszewski i Marek Jackowski. Dołączył do nich Tomasz Hołuj. Początkowo grupa była pod wpływem klasycznej muzyki hinduskiej. W utworach pobrzmiewały również tony muzyki awangardowej, klasycznej i ludowej. W 1975 roku z zespołu odszedł Marek Jackowski, by wspólnie z Milo Kurtisem założyć rockową formacje Maanam. Następnie Ostaszewski i Hołuj zaprosili Milo Kurtisa do pracy w Osjanie. Na przestrzeni blisko 30 lat zespół często zmieniał skład i obsadę instrumentalną, gościnnie występowali również z Osjanem wybitni polscy jazzmani m.in. Tomasz Stańko i Paweł Jarzębski, a także legendarny trębacz Don Cherry, szaman z plemienia Cheronee i inni. Obecnie Osjan powrócił do najsilniejszego składu, który tworzą: Jacek Ostaszewki, Milo Kurtis, Wojciech Waglewski i Radosław Nowakowski.

W grze zespołu Osjan obecna jest niemalże cała światowa kultura muzyczna – brzmienia i frazy inspirowane muzyką indyjską przeplatają się z folklorem afrykańskim, arabskim i dalekowschodnim, a duszne, transowe fragmenty, przywodzące na myśl misteria południowoamerykańskich Indian, zderzają się z muzyką klasyczną i jazzem. W muzyce Osjana centralne miejsce zajmuje rytm, ten najbardziej pierwotny i obecny we wszystkich kulturach element muzyki, a równie ważnym elementem jest cisza pomiędzy dźwiękami.

Pomimo że fenomenalny zespół tworzy już tak długo, nadal znajduje się liczna grupa ludzi, którzy chcą zagłębiać się w świat dźwięków wymagający odbiorcy wrażliwości i skupienia. Koncerty i płyty legendarnej grupy niezmiennie cieszą się powodzeniem. Wszędzie sale przepełnione są zarówno młodzieżą, jak i ludźmi starszymi. Jak przed laty ludzie poszukują muzyki spontanicznej, powstającej na ich oczach.

CD 1: Osjan "Księga Liści"
  1. Statek lunatyków
  2. Księga traw - rozdział III
  3. Pieśń baobabu
  4. Księga traw - rozdział I
CD 2 Drzewo Osjan
  1. Ossian - część I
  2. Ossian - część II
  3. Monodrum
  4. Drum Freaks - Smyrna
  5. Voo Voo - Gwiazdy jak oczy Boga
  6. Voo Voo - Zielone liście palm błękitne fale
skład:
Jacek Ostaszewski – flety proste, chiński flet bambusowy, koreańska harfa kaya-kum, voc.
Wojtek Waglewski – gitara 12 strunowa, sanza, voc.
Radosław Nowakowski – conga, instrumenty perkusyjne
Milo Kurtis – calangu, drumle, instrumenty perkusyjne