logo Wirtualne Gesle
AKTUALNOŚCI:

GŁÓWNA

kontakt

wspierają nas

 

 

HISTORIA
o gęślach

nagroda za rok:

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003


pre-historia:

2002

2001

Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

ANNA KIEŁBUSIEWICZ
PIOSENKI

Wydawca: UMCS w Lublinie

  "Piosenki" Anny Kiełbusiewicz, to płyta-wspomnienie, którą wydano z okazji XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe" 2004 w Lublinie. Obrazy na szkle towarzyszące piosenkom zostały namalowane przez samą autorkę.
Nagrania pochodzą z sesji, która odbyła się 29 grudnia 1995 r. w w studiu PR S-2 w Warszawie, a także z koncertów w dniach 14-15 marca 1998 r. na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja" w Warszawie (nr 19, 20, 21, 22). Piosenka „Cyrwunem zasiala" (nr 25) pochodzi z koncertu Orkiestry św. Mikołaja na "Mikołajkach Folkowych" 2003. Solistce w nagraniu tym towarzyszyli muzycy Orkiestry św. Mikołaja. Był to przedostatni koncert Ani Kiełbusiewicz. Ostatni koncert artystki wraz z Orkiestrą św. Mikołaja odbył się 19 grudnia 2003 r. w Teatrze Małym w Warszawie. W drodze powrotnej z koncertu Anna Kiełbusiewicz zginęła tragicznie w wypadku samochodowym, któremu uległ zespół.

Anna Kiełbusiewicz (ur. 2 lutego 1974 w Świerklańcu, zm. 21 grudnia 2003) – pochodząca ze Śląska piosenkarka i malarka. W solowej twórczości muzycznej znana z interpretacji pieśni polskich i śląskich. Solistka zespołu folkowego – Orkiestra św. Mikołaja z Lublina. Założycielka zespołu Ania z Zielonego Wzgórza, którego repertuar to w głównej mierze energiczne piosenki w klimacie reggae, zagrane z jazzowym zacięciem oraz polskie ballady. Zajmowała się również twórczością plastyczną, jej ulubioną formą było malarstwo na szkle.
Swą działalność muzyczną rozpoczęła w klubie Piwnica pod Farom przy Kościele NMP Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach. Wykonywała wtedy pieśni religijne oraz poezję śpiewaną. W czerwcu 1994 roku zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Sztuki Pierwszej w Tarnowskich Górach. Na Festiwalu Mikołajki Folkowe w 1996 roku, występując solo z repertuarem pieśni śląskich zdobyła pierwszą nagrodę.

"Rzadko na scenie, również tej folkowej, spotyka się wykonawców, którzy zdecydowali się na karierę solową mając do dyspozycji tylko ekspresję swego głosu i akompaniament gitary. Taką drogę wybrała Ania Kiełbusiewicz. Nie jest ona debiutantką, choć nieczęsto można zobaczyć ją na scenie. W zeszłym roku otrzymała pierwszą nagrodę na "Mikołajkach Folkowych" za "inspiracje muzyką polską, nieprzeciętny głos i twórcze, poruszające wykonanie". Werdykt jury chyba nikogo nie zdziwił prócz laureatki, która nie spodziewała się, że jej pieśni wywrą aż takie wrażenie zarówno na jurorach jak i publiczności.
Ania Kiełbusiewicz początkowo interesowała się poezją śpiewaną i piosenką turystyczną, jej przygoda z folklorem zaczęła się niedawno. Muzyka folkowa wypływa z obcowania z przyrodą, z cyklu, jaki ona narzuca. Z niego wynikają pieśni obrzędowe mówiące o życiu zgodnie z porami roku. Jest to muzyka zdrowa, dająca okazję do zastanowienia się nad sobą, nad życiem. Niewielu ludzi zastanawia się dziś, dlaczego i gdzie żyją i nad tym, czy mogą wyjść z miasta na pole i po prostu tam pobyć. Dla mnie śpiew jest formą ucieczki z miasta.
Rodzinnym miastem Ani KiełbusiewiczTarnowskie Góry. Stara się ona śpiewać pieśni z tych okolic, ze wsi w pobliżu Raciborza, Rybnika, Lubińca. Szuka ich w etnograficznych zbiorach bibliotecznych. Ania ma w swym repertuarze smutne czasem przerażające ballady, liryczne kołysanki, w których ujawniają się najpełniej jej możliwości wokalne i interpretacyjne."
("Mikołajki Folkowe" 1997)

"Ania, to niezwykła osobowość na rodzimej scenie folkowej. Folklor nie tylko muzyczny był jej prawdziwą pasją. Miała ogromną wiedzę na temat tradycji. Obdarzona wspaniałym głosem o niezwykłej barwie, skali i mocy miała niesamowity dar interpretacji i muzycznego wyczucia. W jej wykonaniu dawne pieśni znów nabierały życia, ballady mroziły krew w żyłach, wesołe przyśpiewki wywoływały uśmiech. Jej drugą fascynacją było malarstwo na szkle...
Ania - przyjaciel, artysta, dobry człowiek. Nie można tych określeń porządkować według jakiegoś klucza. Miłośnikom muzyki folkowej znana jako solistka zespołów Ania z Zielonego Wzgórza i Orkiestra p.w. św. Mikołaja. Wielokrotnie doceniana i nagradzana podczas ogólnopolskich przeglądów piosenki autorskiej i muzyki inspirowanej folklorem. Jej charakterystyczny, pełen dynamiki głos i charyzma sceniczna zawsze będą się kojarzyć z pieśniami śląskimi czy balladami Orkiestry. Na scenie zawsze skupiona, pełna ekspresji, zanurzona w tym, co śpiewa. Dla znajomych - nieokiełznana natura gotowa na wszelkie szaleństwa. Dla najbliższych - uważna, pomocna. Dobra. Zawsze z jakąś Tajemnicą, z lekką nieobecnością w rzeczywistości. W Jej nagłe zniknięcie jeszcze teraz, choć minął już prawie rok, trudno uwierzyć i pogodzić się z faktem, że nie ma osoby, która tyle siebie dawała innym. Ale jednocześnie Ania ciągle z nami jest. W każdej nucie zaśpiewanej wspólnie z Orkiestrą, czy Anią z Zielonego Wzgórza, w swoich obrazach, listach, zdjęciach, wspomnieniach jej śmiechu, głosu, temperamentu, poczucia humoru, a także profesjonalizmu i umiejętności całkowitego poświęcenia wszystkiego temu, co się robi.
Osoba obdarzona ponadprzeciętnymi zdolnościami, nie tylko muzycznymi. Spontaniczna, ale jednocześnie wciąż doskonaląca swój warsztat i poszukująca nowych form (...)"
– wspomina Orkiestra św. Mikołaja.

  1. Miała Kasia Jasia
  2. O, jezioro, jezioro
  3. Kulało się, kulało
  4. Za pańską stodołą
  5. Pasła pastereczka
  6. Wstała pani rano
  7. Gdybym ja miała dbać
  8. W polu lipeńka
  9. A wiemcić ja ogródek
  10. Jasineczku mój
  11. Kalina malina
  12. U mej matki rodzonej
  13. Choćby mi grała z Krakowa muzyka
  14. Hej, na tem to polu
  15. Ach, w tej studni
  16. Szła dzieweczka
  17. Hej, na łące
  18. Kąpała się Kasia w morzu
  19. Z tamtej strony jezioreczka
  20. Wedle donaju chodziła
  21. Kandy ześ ty moja matko
  22. Kołysanki
  23. Lulajże mi lulaj
  24. Śniło mi się śniło
  25. Cyrwónem zasiała
  26. Staram ja się staram
skład:
Anna Kiełbusiewicz - śpiew, gitara

gościnnie:
Anna Bielak - skrzypce (25)
Aleksandra Rybak - wiolonczela (25)