logo Wirtualne Gesle
AKTUALNOŚCI:

GŁÓWNA

kontakt

wspierają nas

 

 

HISTORIA
o gęślach

nagroda za rok:

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003


pre-historia:

2002

2001

Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KAPELA STASZKA MAŚNIAKA
MUZYKA KOŚCIELISKO

Wydawca: F.F. Folk

  Złote lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte dla muzyki rozrywkowej były również wspaniałe dla rozkwitu ludowej muzyki na Podhalu. Młodzież garnęła się do wielu renomowanych zespołów regionalnych, które licznie koncertowały w kraju i za granicą. Powstawały nowe zespoły rodzinne i dziecięce. Konkursy kapel, śpiewu, tańca tworzyły atmosferę rywalizacji, ale dawały też satysfakcję tym najzdolniejszym. Miasto Zakopane miało swój reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca "Maśniaki". Lata osiemdziesiąte przyniosły ze sobą regres w kultywowaniu tradycji ludowych. Zespoły regionalne podhalańskie powstawały "za wodą", gdzie wielu góralskich muzyków znalazło swoją drugą Ojczyznę. Kolejne pokolenia o nowych doświadczeniach życiowych zaczęło muzykować.

Ta płyta nawiązuje do muzyki "Maśniaków" z lat siedemdziesiątych. Prymista, Staszek Styrczula-Maśniak wzoruje się na grze swojego ojca - Mariana i stryka Stanisława z Folusa, bo w dzieciństwie najczęściej słuchał, podziwiał i wzrastał w kręgu ich muzyki. W 1972 roku odszedł na zawsze największy autorytet muzyczny Kościeliska - Stanisław Nędza Chotarski, uważany za jednego z najlepszych muzyków góralskich, następcę Bartusia Obrochty. Teraz w różnych zespołach tradycje muzyczne Chotarskiego kontynuuje jego wnuk - Piotr Zubek, który m.in. bierze udział w tym nagraniu. Przy realizacji tej płyty spotkali się muzycy z różnych stron i z różnorodnym doświadczeniem artystycznym (najstarszy ma 63 lata, najmłodszy - 23 lata) po to, by odnaleźć się we wspólnym muzykowaniu i zatracić się w Kościeliskiej nucie.

Muzyka Kościelisk (Lidia Długołęcka-Pinkwart)
Kościelisko, chociaż łączone wielokrotnie z Zakopanym posiada swój własny, niepowtarzalny "mikroklimat" muzyczny. Prowadzenie melodii w śpiewie, akcenty rozłożone w muzyce, podrywające do tańca tempo znanych nut inne niż w Zakopanym, Białym Dunajcu czy na Bukowinie - nadaje tej muzyce tak specyficzny charakter, po którym wprawne ucho natychmiast rozpozna muzyków z Kościeliska. Tradycje muzyczne rodzin Gąsieniców, z których wywodzi się Sabała, Fatlów, Chotarskich, Styrczulów, Staszeli, Szczepaniaków są tak stare, jak samo Kościelisko. Rodzina Maśniaków, bardzo liczna, spokrewniona i spowinowacona z Janem Krzeptowskim-Sabałą, Bartusiem Obrochtą, i ze Stanisławem Nędzą-Chotarskim, każdą wolną chwilę po pracy poświęcała na wspólne muzykowanie. Szczególnie długie zimowe wieczory kończyły się śpiewem i tańcem, bo ludzie byli sobie życzliwi i zakochani w muzyce. Dziadek Staszka Maśniaka - Andrzej Styrczula-Maśniak był świetnym śpiewakiem a ośmiu synów kolejno przez wiele lat zdobywało najważniejsze lokaty w licznych konkursach. Marian jako prymista zdobył złoty medal laureata na piątym Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie 1955 r. Józef - za śpiew w 1952 i 1955 r., Tadeusz uzyskał już w 1955 r.  tytuł Najlepszego Tancerza Podhala, Stanisław prymujący kapeli zdobywał nagrody już od 1947 r. Aż nadszedł rok 1959, w którym to kapela starszych braci połączyła się z kapelą młodszych i tak wystąpili w podwojonym składzie rodzinnej muzyki bracia: Józef, Stanisław, Andrzej, Tadeusz, Marian, Zdzisław, Edward, Bronisław i kuzyn Józef Fronczysty-Karbowiec. Potem powstał Zespół Pieśni i Tańca "Maśniaki". Dzisiaj muzykują na Podhalu i w Stanach Zjednoczonych ich dzieci oraz krewni, a przewodzi im Kościeliska nuta.

 1. Śniło mi się we śnie
 2. Sto tysięcy brzyncy
 3. Krzesane
 4. Krzesane
 5. Krzesane
 6. Nad Tatrami
 7. Kie słonko zachodzi
 8. Wiyrskiem, chłopcy wiyrskiem
 9. Wyżni Homer
 10. Juhasicek biydny
 11. Łocka twoje Maryś
 12. Ty moja dziywcyno
 13. Idom se łowiycki
 14. Na holi
 15. Nimom pociesynio
 16. Joby łoroł, joby sioł
 17. Kiedy jo se umre
 18. Abo jedź, abo stój
 19. Abo jo sie wróce
 20. Siwy koń, siwy koń
 21. Idzie z góry zbójnicek
 22. Na Wiyrch Marusyny
 23. Od orawskiej strony
 24. Niek tu ponos dobry wspominek zostanie