logo Wirtualne Gesle
AKTUALNOŚCI:

GŁÓWNA

kontakt

wspierają nas

 

 

HISTORIA
o gęślach

nagroda za rok:

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003


pre-historia:

2002

2001

Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BENTE KAHAN
YIDDISHKAYT

Wydawca: Tylko Muzyka

  Album nagrano w Henie-Onstad Art Center w Oslo we wrześniu 1991 roku

Jidyszkajt (jidyszkejt) to dosłownie żydowskość wyrażona w jidysz, nazywanym mame loszn - język matki. Pieśni, wiersze, dowcipy, przekleństwa i codzienne rozmowy Żydów aszkenazyjskich od tysiąca lat zapisywane hebrajskimi literami wyrażają żydowską duszę.

YIDDISHKAYT  - recital piosenek jidysz w wykonaniu Bente KahanGjertrud's Gypsy Orchestra. Program  koncertu obejmuje różnorodne utwory: począwszy od pieśni religijnych i piosenek ludowych po piosenki stworzone dla teatru jidysz, którego początki sięgają XIX w. w Europie Wschodniej a rozwój nastąpił w USA i Izraelu wraz z emigracją Żydów z Europy Wschodniej do tych krajów. Na rozwój muzyki jidysz, silnie zakorzenionej w kulturze żydowskiej, wywierały istotny wpływ zarówno polska, rosyjska i bałkańska muzyka ludowa , jak i amerykański blues i musical, lecz co najważniejsze; oddziaływania te były dwukierunkowe. Naturalne jest zatem umieszczenie języka, literatury i muzyki jidysz w kontekście kultury Zachodu. Zwłaszcza dziś, gdy rozumiejący i mówiący w jidysz pozostali tak nieliczni , tak ważne jest zachowanie bogactwa ich kultury dla przyszłych pokoleń.

BENTE KAHAN - urodziła się  w Oslo w 1958 roku. Jest obecnie jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. Po zdobyciu wykształcenia aktorskiego w Tel Awiwie i Nowym Jorku, występowała na scenach klasycznego teatru Habima, Teatru Narodowego w Izraelu oraz Teatru Narodowego w Norwegii.
Po raz pierwszy z recitalem piosenek jidysz wystąpiła w Oslo w 1983 roku (z Georgiem Reissem i Tomem Karlsrudem , których możemy usłyszeć również na tej płycie). W ciągu następnych lat jako członkini rozmaitych grup teatralnych wystąpiła w monodramie " Bessie - a Bluesical" i "Letter Without a Stamp" (" List bez znaczka"), które wyreżyserowała wspólnie z Ellen Foyn Bruun.
W 1990 roku założyła Teater Dybuk Oslo (TDO), kompanię teatralną której celem jest rozpowszechnianie kultury i muzyki europejskich Żydów poprzez teatr i muzykę. Do najbardziej znanych produkcji Theater Dybuk należą : "Yiddishkayt" ( koncert i płyta CD), "Farewell Cracow" ( koncert i płyta CD), "Voices from Theresienstadt" ( spektakl teatralny i płyta CD  w trzech wersjach językowych: po angielsku , niemiecku i norwesku ) oraz "HOME" ( koncert i płyta CD).
Współpraca z Gjertrud's Gypsy Orchestra przy nagraniu "Yiddishkayt " zapoczątkowała wieloletnią współpracę Bente Kahan z kolejnymi zespołami klezmerskimi : Di Gojim (Holandia), Jowe Klezmorim ( Niemcy) i Sabbath Hela Veckan (Szwecja).

 1. Der Filosof (The Philosopher)/li>
 2. Romenye, Romenye (Rumania, Rumania)/li>
 3. Fin der Khupe (From the Wedding Canopy)/li>
 4. A Yur Nokh Mein Khasene (A Year After My Wedding)/li>
 5. Oy, Avrom/li>
 6. Yingele, Nit Veyn (My boy, don't cry)/li>
 7. Yidl Mitn Fidl (Yidl with the fiddle)/li>
 8. Bulgar/li>
 9. Vilne (Vilnius)/li>
 10. Who Are You ? / Undser Shtetl Brent (Our Town Is Burning)/li>
 11. Fihren die Makhetonim Aheym (Escorting the In-Laws Home)/li>
 12. Lekha Dody / Shabbes, Shabbes / Shalom Aleikhem / Vos Veln Mir Makhen Ven Meshiakh Vert Kumen (What Will We Do When Messiah Arrives?)/li> bonus rec. 2003
 13. Rozhinkes mit Mandlen (Raisins and Almonds)/li>
skład:
Bente Kahan - śpiew, gitara

Gjertrud's Gipsy Orchestra:
Georg M. Reiss - klarnet, tarogato
Gjertrud Okland - skrzypce
Helene Waage - wiolonczela
Pal Thorstensen - kontrabas
Tom Karlsrud - akordeon
Trond Villa - skrzypce, mandolina