|
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły GORANIE WIECZÓR Z CZARDASZEM CZ.3 Wydawca: Tercet
Trzecia płyta polonijnego zespołu Góranie, z cyklu "Wieczór z czardaszem", zapoczątkowanego dwiema płytami wydanymi w 2000 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Tercet.
Pochodzący z Chicago zespół Góranie gra tradycyjną muzykę ludową Karpat z elementami cygańskimi. Ich piosenki pochodzą z różnych krajów Europy Wschodniej i emanują ogromną ilością energii.
Góranie, to grupa ludzi z pasją i miłością do muzyki. Gatunek tej muzyki jest dość specyficzny, bo z jednej strony prosty, ludowy, a z drugiej wymagający wielkich umiejętności i wirtuozerii. Aby podołać wymogom tego gatunku i wykonywać go w odpowiedniej formie, nie wystarczą tylko umiejętności - ogromnie ważne jest pochodzenie ludzi którzy go uprawiają. Wszyscy członkowie zespołu Góranie, to ludzie spod Tatr i właśnie to miejsce urodzenia ma ogromny wpływ na formę i kształt muzyki jaka powstaje w ich rękach. Będąc w większości przyjaciółmi przez wiele, wiele lat, zbudowali jako grupa silny zestaw instrumentalny z niekończąca się ilością repertuaru.
Na początku istnienia nikt nie myślał o nazwie zespołu. W momencie gdy zaczęły powstawać nagrania i posypały się zaproszenia do koncertów na ważnych scenach zaistniała potrzeba formalnej nazwy. I tak, samo pochodzenie tych ludzi rozwiązało wątpliwości a dziś nazwa Góranie rozpoznawalna jest po obu stronach Atlantyku.
Zespół ma w swoim dorobku cztery płyty nagrane na przestrzeni 11 lat. Wszystkie te płyty zawierają muzykę pochodząca z terenów górskich wschodniej Europy lub wywodzącą się z tradycji cygańskich. Jeden z albumów to muzyka czysto podhalańska - góralska, z którą przede wszystkim utożsamiają się wszyscy członkowie zespołu.

|
- Jestem brzydka
- Rumunia
- Walc o życiu
- Rumunia
- Cygańskie oczy
- Olesko
- Tęsknota
- Serce mężczyzny
- Detva
- Zagraj mi piękny Cyganie
- Czerwone jagody
- Niedaleko młyna
- Katarina
- Dobranoc
| skład: Mirosława Sójka-Topór - śpiew, gitara
Andrzej Gąsienica-Niżniok - altówka węgierska, śpiew
Jan Król - śpiew i akordeon
Maciek Leśniak - skrzypce prym, śpiew
Janusz Leśniak - kontrabas, śpiew |
|
|