|
a przed wirtu@lnymi gęślami... | |
|
| folkowe płyty wydane w roku 2001 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły BRATHANKI PATATAJ Wydawca: Sony Music Entertainment Polska
"Patataj" - drugi album folk-rockowego zespołu Brathanki. Folkowa żywiołowość oraz zabawne teksty - oto recepta na sukces Brathanków.
Na fali popularności debiutanckiego albumu "Ano!" zespół Brathanki 11 czerwca 2001 roku wydał album "Patataj", który promowali przebojem „W kinie, w Lublinie – kochaj mnie”. Z krążkiem dotarł do trzeciego miejsca listy najchętniej kupowanych płyt w Polsce i odebrali za jego sprzedaż platynową płytę. 23 kwietnia 2002 na gali rozdania Fryderyków odebrali nagrodę za wygraną w kategorii "Album Roku - Etno/Folk".
"(...) O ile album „Ano!” można określić folk-rockowym lub folk-popowym, to na krążku „Patataj” dominują kompozycje popowe, zagrane na nietypowych dla popu instrumentach. Owszem, muzyka jest dobrze napisana, po dokładniejszym wsłuchaniu się w teksty dostrzega się nawet ich urok. Jednak dla kogoś kto chciałby posłuchać folkowej płyty niewiele się tam znajdzie. Co jednak nie znaczy że nic. Swoistym prezentem dla folkowców są tu dwa utwory wykonane przez Ferencs’a Sebo, autora słynnych „Czerwonych korali” (utwory „Baltover Hadova” i „Rejtelmek”). Nie pasują one co prawda ani trochę do koncepcji płyty, niemniej są ciekawostką (..)
Pora wymienić plusy tej płyty, a poza stroną wykonawczą i realizatorską jest ich jeszcze niemało. Jest tu świetna folk-rockowa ballada „Hej góry, hej góry”. Co prawda kojarzy się miejscami z „Jaskółką uwięzioną” Stana Borysa, ale chodzi tu raczej o brzmienie niż o jakieś nawiązania melodyczne. Do najbardziej folkowych utworów należą „W lesie co jest blisko sadu” z charakterystyczną, folkową tematyką chłopaka bałamucącego pannę, oraz „Wszak być może znacznie gorzej”, czyli polska wersja „Rejtelmek”. Myślę że płyta jest nieco przeładowana frywolną tematyką, która choć zdarza się często w folkowym repertuarze, to jednak nie można chyba śpiewać cały czas o tym samym. Myślę że taka muzyka jest bardzo potrzebna, bo co by o tym nie mówić, to właśnie Brathanki wyrwały folk z okowów (ZPiT) "Mazowsza" i "Śląska". Oczywiście mówię o tzw. zbiorowej świadomości. Płyta potwierdza jakość jaką prezentuje zespół, pod względem muzycznym wciąż pozostają numerem jeden na pop-folkowym podwórku (...)" (Rafał "Taclem" Chojnacki)
|
- A on tak całował mnie
- W kinie, w Lublinie - kochaj mnie
- Dzyń, dzyń, dzyń - kołysanka dla Jacusia
- Let's Make The Water Turn Black
- Hej góry, hej góry
- W lesie co jest blisko sadu
- Widać tak być z nami miało
- Życie to nie mieć lecz być
- Baltover Hadova
- To są ręce, to dziewczęce biodra
- Za wielkim morzem ty
- Moje uda, moje oczy, moje łzy
- Polka Kazek
- Rejtelmek
- Wszak być może znacznie gorzej
| skład: Halina Mlynkova – śpiew
Janusz Mus – akordeon, puzon, śpiew
Stefan Błaszczyński – flety
Adam Prucnal – skrzypce, instrumenty klawiszowe
Jacek Królik – gitary
Grzegorz Piętak – gitara basowa
Piotr Królik – perkusja
gościnnie:
Ferencs Sebő - śpiew, lira korbowa (9, 14)
Iván Barvich - klarnet, tambura
Orczy Géza - tambura
Stanisław Sternalski - śpiew (tenor)
Sławomir Berny - instrumenty perkusyjne
Leszek Szczerba - klarnet
Jacek Kotarba - chórek, drugi wokal, sekund, śpiew
Krzysztof Ryt - chórek, drugi wokal, sekund
Marek "Maja" Łabunowicz - basetla, chórek, drugi wokal, prym, sekund
Jacek Dyląg - chórek, drugi wokal
Maciej Aleksandrowicz - chórek, drugi wokal
Michał Tabor - chórek, drugi wokal
Jerzy Tyndel - chórek, drugi wokal
Jacek Aleksandrowicz - chórek, drugi wokal |
|
|
|