główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2002  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

CHUTIR
CYCATA HANKA

Wydawca: Stowarzyszenie Kulturalne Chutir

  “Oddajemy w Wasze ręce płytę, będącą uwieńczeniem naszej pięcioletniej działalności. W ciągu tych lat zmieniali się ludzie, wymienialiśmy instrumenty, różnie się ubieraliśmy, ale jedno w nas pozostało – zamiłowanie do ukraińskiej pieśni i folkloru. Na przestrzeni tego czasu w Chutirze nastąpiło wiele osobowych i osobowościowych zmian, ale przede wszystkim wykreował się styl granej przez nas muzyki. Jednak stare pieśni ukraińskie, zbierane przez nas z zapałem na początku działalności, wciąż pozostają główną inspiracją do tego, co gramy i chociaż ustąpiły one nieco miejsca własnej twórczości, ich ślad jest ciągle obecny w tym co tworzymy”.

Chutir, to jedna z najciekawszych ukraińskich kapeli folkowych w Polsce. Grają utwory inspirowane folklorem ukraińskim Bukowiny, Karpat i Pogórza Przemyskiego. W swoim repertuarze posiadają ponad 50 pieśni ukraińskich, które mimo folkowego instrumentarium (dzięki kobzie basoli, sopiłce) kapeli brzmią niezwykle autentycznie. Muzykę Chutiru charakteryzuje spontaniczność, żywioł i melodyjność wielogłosowych chórów. Inspiracje muzyczne członkowie zespołu czerpią z wielokulturowego pogranicza zachodniej Ukrainy, stanowiącego niewyczerpalne źródło pieśni i melodii ludowych. Są wśród nich pieśni obrzędowe, weselne, liryczne dumki, niejednokrotnie skłaniające do głębokiej zadumy oraz dynamiczne melodie taneczne, wykonywane z niezwykłą ekspresją. Jak twierdzą sami członkowie zespołu, ich muzyka często znacznie różni się od oryginalnych wykonań i jest jedynie dowolną interpretacją folkloru ukraińskiego opartą na własnych odczuciach i intuicji, ponieważ tworzona jest w oderwaniu od źródeł własnej kultury i tradycji.

Zespół powstał pod koniec 1996 roku w Gdańsku. Słowo "Chutir" oznacza małą wioskę stworzoną przez XVII-wiecznych chłopów ukraińskich, zmuszonych przez rosyjskich i tureckich najeźdźców do opuszczenia swoich rodzinnych domów . Poznanie genezy nazwy kapeli pozwoli każdemu dokładniej zrozumieć korzenie członków zespołu, których to ojcowie, w powojennym okresie zawirowań historycznych, zostali odseparowani od swoich rodzinnych ziem, rodzinnej kultury i języka. Zespół założony został przez studentów pochodzenia ukraińskiego. Stworzyły go dzieci i wnukowie osób przesiedlonych do północnej Polski w ramach akcji "Wisła" z Regionu Przemyskiego. Chutir wrócił do tradycji muzycznych obszaru przodków.
Od początku istnienia członkowie Chutiru zajęli się gromadzeniem pieśni i melodii ludowych z Regionu Przemyskiego. W ciągu roku udało im się zebrać około 50-ciu skazanych na zapomnienie utworów. Efektem pracy było ukazanie się na początku 1999 roku ich pierwszej kasety "Po Dawniomu", zawierającej wybrane utwory tego regionu.
Potem Chutir skierował swe zainteresowania w stronę muzyki ukraińskich Karpat, czyli regionów Huculszczyzny, Bukowiny i Zakarpacia. Korzystając z archiwalnych materiałów etnograficznych zespół zarejestrował na płycie "Skyrta Sina" (2000) program różniący się znacznie od poprzedniego zarówno pod względem charakteru muzyki jak i interpretacji. Zaczął też własne muzyczne poszukiwania. Ich trzecia już płyta "Cycata Hanka", będącą uwieńczeniem dotychczasowej działalności, to w większości autorskie utwory oparte na folklorze ukraińskim. Jako autor słów i muzyki części utworów na płycie ujawnił się lider zespołu - Bohdan Kantor.

 1. Rjaba żaba
 2. Mamo
 3. W kinci hrebli
 4. W pjatnyciu zabawa
 5. A szcze sonce
 6. Cycata Hanka
 7. Praznyk
 8. Tam na hori
 9. Iz połonu
 10. A w subotu
 11. Holi baby
skład:
Bohdan Kantor - akordeon, śpiew solo
Katarzyna Krupa - skrzypce
Piotr Harhaj - kobza 12-strunowa, gitara
Andrzej Kuźmicz - bębny, bongosy
Orest Michalik - bas
Igor Łastówka - sopiłki, trąbka II
Piotr Kukowski - trąbka I