główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2002  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

MUZYKANCI
GORE GWIAZDA (KOLĘDY DOMOWE)

Wydawca: Wydawnictwo Jana Słowińskiego

  Płyta Muzykantów pt. „Gore gwiazda (Kolędy domowe)”.

"To, co wyróżnia ją spośród innych płyt kolędowych, to taneczność. Przecież sporo kolęd zaczerpnęło melodie z polskich tańców - polonezów, mazurków, oberków i kujawiaków. Gdyby nie było tekstów można byłoby grać te utwory na zabawach i Muzykanci z premedytacją podkreślają tę cechę. Poza tym są to utwory o najbardziej skomplikowanych aranżacjach, oparte głównie na brzmieniu skrzypiec, akordeonu i liry korbowej. Pełno tu ogrywek, muzycy stosują zmiany tonacji i głosów wewnątrz utworu. W „Gore gwiazda” - sztandarowej kolędzie grupy, na koniec zespół funduje słuchaczom trans podobny modlitewnym pieśniom chasydzkim. Natomiast dwie ostatnie kolędy przypominają dzięki akordeonowi paryską ulicę. Inną cechą jest niezwykłe zgranie wokali członków zespołu.
Na krążek składają się głównie kolędy ludowe, choć zawiera on też dwie kolędy „standardowe” („Dzisiaj w Betlejem”, „Przybieżeli do Betlejem”) oraz bardzo popularną pastorałkę „Jam jest dutka” w wykonaniu najmłodszego pokolenia Słowińskich, a zapisaną już w zbiorach kantyczek w XVIII w. (...) Bardzo zaskakująca jest pieśń „Hej, hej, lelija” (skatalogowana jako „Cuda w Betlejem - same się kościoły pootwierały”), gdzie „same się grzechy poodpuszczały, bo się Pana Boga uradowały (...)"
(Adam Nowacki, Pismo Folkowe "Gadki z Chatki" nr 43, 02/2003)

Kapela Muzykanci powstała w 1997 roku. Szybko stała się sensacją na polskiej scenie muzycznej. Jej członkowie z równym sukcesem grywali na weselach, w wiejskich świetlicach, jak i w prestiżowych salach koncertowych w Polsce i Europie. Angażowali się w organizację warsztatów tańców ludowych, prowadzili też życie koncertowo-wydawnicze. Występ na festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 1999 roku przyniósł im Grand Prix. Kilka miesięcy później wygrali również w konkursie na Folkowy Fonogram Roku ze swą debiutancką płytą „Muzykanci” – jednym z najważniejszych krążków w historii polskiego folku. W kolejnych latach ukazały się wydawnictwa przynoszące opracowania zarówno polskiej muzyki ludowej, jak i tematów łemkowskich, słowackich, żydowskich czy węgierskich. Jednym z nich była płyta "A na onej górze…", kontynuująca wątki zapoczątkowane na debiutanckim krążku. Kolejna – "Gore gwiazda" – przynosi tradycyjne pastorałki i kolędy.
Muzykanci należą do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca. To, plus ogromna sceniczna ekspresja, wykonawczy dynamizm, znakomite partie wokalne – śpiewane na głosy – wciąż współdecyduje o oryginalności i atrakcyjności propozycji grupy. Muzykanci, to dziś jedna z największych, koncertowych atrakcji na folkowej scenie. Podróż w czasie i przestrzeni: śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr...

 1. Dzisiaj W Betlejem
 2. Gore Gwiazda
 3. Z Tamtej Strony Dwora
 4. Na Zielonej Łące
 5. Co Się Święci
 6. Nad Betlejem Jasna Gwiazda
 7. Przybieżeli Do Betlejem
 8. Jam Jest Dudka
 9. Kiej Maryja Wędrowała
 10. Hej, Hej, Lelija
 11. Biegnę Z Rana
 12. Z Raju Pięknego Miasta
 13. Stała Nam Się Nowina
 14. Betlejem Podła Mieścina
 15. Bóg Wam Zapłać Panie Gospodarzu
skład:
Alicja Choromańska-Hałas - bęben
Jacek Hałas - śpiew, akordeon, lira korbowa, basy, gardon
Joanna Słowińska - śpiew, skrzypce
Jan Słowiński - śpiew, skrzypce, altówka, basy

gościnnie:
Zosia Słowińska - śpiew, basy (14)
Stasiu Słowiński - śpiew, lira korbowa (14)