główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2002  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

THE MAGIC CARPATHIANS PROJECT & ZYGMUNT STENWAK
WATER DREAMS

Wydawca: Fly Music

  "Water Dreams" to siódma płyta autorstwa Anny Nacher i Marka Styczyńskiego, od chwili powstania Projektu Karpaty Magiczne w 1998 r. Tym razem wydawnictwo ma charakter czysto studyjny i powstało we współpracy z nowojorskim artystą polskiego pochodzenia, Zygmuntem Stenwakiem. STENWAK po ukończeniu krakowskiej ASP wyemigrował do USA i przez ostatnie 15 lat malował i tworzył fotografię eksperymentalną w Nowym Jorku.
Sesja nagraniowa odbyła się w środowisku wizualnym stworzonym z eksperymentalnej fotografii STENWAKA, część tego środowiska została opublikowana wraz z płytą w formie ekskluzywnej, albumowej okładki płyty i zbioru reprodukcji prac STENWAKA. Zygmunt Stenwak jest też autorem tytułu płyty oraz tytułów poszczególnych utworów.

"Water Dreams", to produkcja, w której zespół po raz pierwszy tak pełnie wykorzystał możliwości pracy studyjnej – wykreował czystą, głęboką przestrzeń i zabudował ją wycyzelowanymi brzmieniami swych niezliczonych egzotycznych małych instrumentów, których akustyczne barwy puentowane są przez ociężałe plamy elektrycznego basu i syntezatora. Harmonium, małe instrumenty perkusyjne i głos wibrujący niczym w górskiej dolinie wprowadzają w mantrowo-transowy nastrój. Akustyczna konfiguracja rytmów drugiego utworu brzmi w pierwszej chwili niczym wczesny Kraftwerk, ale transowa aura budowana przez zwielokrotnione wokalizy i hipnotyczne świsty piszczał wiedzie Karpaty w rejony kosmicznej psychodelii a la Gong. W centralnej części płyty w przestrzeni tej rozgrywa się spektakl spoken world spowity w barwy ambient, free jazz i rozlewającego się sennie orientalnego etno, które w finale znów narasta w transowych pętlach potęgowany tym razem przez partie skrzypiec. Przestrzennie, wznosząco, psychodelicznie.
(Rafał Księżyk (Aktivist / Antena Krzyku)

  1. Something You Can Hide In
  2. Distance
  3. So Transparent
  4. Triple Portrait
  5. A Story Part 3
  6. Response
  7. Continuum
skład:
Anna Nacher - głos, teksty, gitary, tampura, mini harmonium,
Marek Styczyński - dęte instrumenty pasterskie, saksofon, miniklarnet, cymbały indyjskie, turkmeńskie skrzypce hydźak, tampura i instr. perkusyjne,
Tomasz Radziuk - akustyczna i elektryczna gitara basowa,
Jan Kubek - tabla, djembe, daf, khol i instr. perkusyjne,

gościnnie:
Patrycja Kujawska - skrzypce
Zygmunt Stenwak - fotografie