główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2002  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KWARTET JORGI
MUZYKA NA TRĄBKĘ, GITARĘ I FLET (RE)

Wydawca: Orange World Records

  "Muzyka na trąbkę, gitarę i flet", to zarejestrowana w studio na żywo tajemnicza opowieść o tym co było, ale także o tym co będzie. Muzyka ta została "wydana" w 2000 roku przez nieistniejące już pismo "Folk Zine" - jednak nie była sprzedawana, jedynie "rozdawana" wraz z pismem - czyli de facto niedostępna. Płyta została wydana bowiem z okazji Międzynarodowego Dnia Narkomanii Wrocław 2000. Teraz Orange World wydaje ten materiał normalnie i porządnie, bez błędów pierwszej edycji: solidne wydanie, materiał muzyczny bez dziur (pierwsza edycja miała kilka niewielkich przerw w odtwarzaniu dźwięku), okładka zaakceptowana przez zespół (Folk Zine'owa edycja zawierała wkładkę dotyczącą narkomanii).

Płyta zawiera dziesięć utworów, którym za tytuł starczają rzymskie cyfry. Jest to zapis brzmienia zespołu z 15 czerwca 1999 r. - właśnie tak, bo nie ma dwóch identycznych wykonań, dwóch identycznych koncertów, to muzyka dynamiczna, muzyka chwili. "Ta muzyka? To taki folklor meksykański... Z dwugodzinnej sesji wybraliśmy 11 całości. Mają one charakter rozmów. Niektóre rozmowy mają swoje scenariusze a temat ich jest zawsze tradycyjny" (Maciej Rychły)

Kwartet Jorgi, to żyjąca legenda polskiej sceny folkowej. Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów ostatnich dwudziestu lat. Ich muzyka sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Muzyka Kwartetu to coś więcej niż tylko zwykłe dźwięki poukładane w pewnym porządku - to odzwierciedlenie duszy artystów. Ich muzyka pełna jest energii i radości, a czasem zadumy i nostalgii. Ta muzyka żyje i jest niezmiernie świeża pomimo swych przeszłościowych inspiracji.
Kwartet Jorgi, to jeden z prekursorów muzyki określanej obecnie mianem folk w Polsce (sami nazywali swoją twórczość muzyką zielonej fali). Już na wstępie swojej działalności (początek lat osiemdziesiątych) zdobyli ogromną popularność, której mogły pozazdrościć im niejedne gwiazdy muzyki pop. Dzięki temu mogli rozwijać swoją twórczość, zbierając doświadczenia podczas licznych podróży i nagrywając płyty, z których każda kolejna zaliczana była do kanonu polskiej muzyki folk. To pierwszy krążek zespołu nagrany po blisko siedmioletniej przerwie.

"Muzyka niepodobna do żadnej innej. Niby to folk, ale niezwykle energetyczny i rozimprowizowany. Charyzmatyczna kombinacja akustycznych brzmień - rytmiczna gitara, bęben, dzwonki i na tym tle śmiałe partie fletu i trąbki - prowadzi na pogranicze radosnych karnawałowych korowodów i jazzu. Obok Osjana i Atmana, Kwartet należy do legendarnych polskich etno eksperymentatorów wywodzących się jeszcze z ducha hippisowskich peregrynacji lat 70. Jakby najbardziej z tej trójcy zapomniani, powrócili w świetnym stylu." (Rafał Księżyk, (Aktivist, recenzja z Anteny Krzyku 2/2003)

 1. I
 2. II
 3. III
 4. IV
 5. V
 6. VI
 7. VII
 8. VIII
 9. IX
 10. X
 11. XI
skład:
Maciej Rychły - flety ukośne
Waldemar Rychły - gitara akustyczna, dzwonki nożne
Andrzej Brych - trąbka
Wojciech Ossowski - animacja projektu, koordynator