główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2001  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

THE CRACOW KLEZMER BAND
THE WARRIORS

Wydawca: Tzadik

  Kolejny, błyskotliwy album The Cracow Klezmer Band - jednej z najbardziej oryginalnych, twórczych europejskich formacji współczesnej sceny klezmerskiej. Zespół powstał i tworzy w Krakowie, jednym z ostatnich bastionów kultury żydowskiej w Polsce oraz siedzibie odbywającego się rokrocznie jednego z najważniejszych festiwali żydowskiej muzyki na świecie. Kwartet łączy spontaniczność improwizacji z precyzją muzyki klasycznej oraz duchem tradycji żydowskiej. Zachwycająca i zaskakująca, nowa żydowska muzyka, porywającej fenomenalnej formacji krakowskich wirtuozów.

"Druga z kolei płyta CKB „Wojownicy”, wydana w serii "Radical Jewish Culture" przez wytwórnię Tzadik - nowojorskiego nowatora i szarlatana nowej muzyki improwizowanej Johna Zorna, to rzecz dziejowa. Osiem kompozycji z czego siedem autorstwa lidera, akordeonisty Jarosława Bestera, a jedna napisana przez klarnecistę, akordeonistę, grającego również na instrumentach perkusyjnych Olega Dyyaka. Utwory prezentowane na tym krążku przez krakowski kwartet tworzą niebywale zwarte dzieło. Lider pokazał, że jest nie tylko błyskotliwym kompozytorem i aranżerem. Jest on również niezwykle sprawnym improwizatorem. Dowodzi tego w utworze „Klezmer Caravan”, gdzie gra porywająco, ciekawie oraz bardzo melodyjnie. Płyta jest świetnie nagrana. Instrumenty brzmią naturalnie i soczyście. Urzeka także artykulacja skrzypka Jarosława Tyrały, którego instrument brzmi mocno i charakterystycznie. Kwartet dopełnia kontrabasista Wojciech Front (ciekawe solo w „Klezmer Rhapsody”).
Kompakt zawiera ponad 58 minut nowej muzyki improwizowanej, inspirowanej nutą klezmerską. W wyrafinowanych aranżacjach i kapitalnym wykonaniu, owianych aurą tajemniczości i psychodelii. Krążek zaskakuje dynamizmem i napięciem. Wśród kompozycji wyróżnia się piękny i dramatyczny „Memento Mori” (na 11/8), ponad dziesięciominutowy improwizowany „Recollections Of The Past” oraz dopieszczony aranżacyjnie „Klezmer Caravan”. Nagrań dokonano w krakowskim Orange Sound Studios w lipcu 2001 roku."
(Pismo Folkowe "Gadki z Chatki", nr 40, 2002)

"Tworzą oni niezwykle zgraną formację, która potrafi swą pasją skutecznie czarować słuchacza. Ten rodzaj grania posiada wielowiekową tradycję ukształtowaną podczas wędrówki żydowskich muzyków przez ziemie polskie, ruskie, węgierskie i rozległe Bałkany..." (Audio, 09/2002)

  1. The Warrior
  2. Klezmer Caravan
  3. Klezmer Rhapsody
  4. The Prayer
  5. The Amorous Dance Of The Orchid
  6. Memento Mori
  7. The Fortress
  8. Recollections of the Past
skład:
Jarosław Bester – akordeon
Jarosław Tyrała – skrzypce
Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, instrumenty perkusyjne
Wojciech Front – kontrabas