główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2001  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SHAMROCK
CELTIC - TRADITIONAL DANCE MUSIC

Wydawca: Futurex

  Album „Celtic. Traditional Dance Music”, to energetyczne, taneczne irlandzkie pieśni w wykonaniu polskich mistrzów gatunku, zespołu Shamrock. Wszystkie utwory zawarte na tym krążku oparte są na tradycyjnej muzyce celtyckiej, a opracowane w nowych aranżacjach muzycznych przez członków zespołu. Jest to składanka utworów z poprzednich wydawnictw grupy - płyty „Szkocja” oraz kasety „Shamrock”.

Zespół Shamrock od dawna znany jest miłośnikom irlandzkiej pieśni i tańca. Muzycy niejednokrotnie za sprawą swoich koncertów i wydawnictw udowodnili, że należą do czołówki polskich zespołów propagujących tradycje z Zielonej Wyspy. Niniejsza płyta jest tylko tego potwierdzeniem. "Celtic" to album niezwykle energetyczny, piękny, bogaty w różne emocje radość w tańcu i melancholię towarzyszącą wspomnieniom i tęsknocie za nieskażoną cywilizacją krainą. Płyta ta również uzyskała nominację w kategorii "Album roku Ethno-Folk" (Fryderyk 2002).

Grupa Shamrock, powstała w Suwałkach we wrześniu 1995 roku. Zespół działa przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki. Grają folklor irlandzki, ale sięgają też po utwory ludowe. Utwory w autorskich aranżacjach czasem brzmią bardzo po słowiańsku, czasem jak z irlandzkiego pubu a czasem są całkiem rockowe.
Shamrock powstał po wyprawie do Irlandii, w trakcie, której późniejsi założyciele zespołu urzeczeni otaczającym ich pięknem zielonej wyspy postanowili jej cząstkę zabrać ze sobą. Ponieważ najlepszym nośnikiem emocji jest muzyka, powołali do życia Shamrock - Folk Music Group. Grupa od początku swego istnienia jest kojarzona z muzyką celtycką, sama nazwa oznacza trójlistną koniczynkę - symbol Irlandii. Utwory znajdujące się w repertuarze grupy to zarówno jig’i i reel’e do jakich przywykło ucho znawcy gatunku, jak i zaaranżowane na "sham-rockowy" sposób żywiołowe i dynamiczne utwory zaczerpnięte z tradycji muzycznej zarówno irlandzkiej jak i polskiej, jak również nieco bardziej współczesne stylistycznie.
Shamrock jest jednym z najciekawszych brzmień muzyki celtyckiej w Polsce. Występy na licznych festiwalach, przeglądach i koncertach pokazały, że potrafi wciągnąć do zabawy wszystkich - bez względu na wiek. Chociaż muzycy nie ukrywają swoich fascynacji folklorem irlandzkim, z równie dobrym powodzeniem wykonują utwory ludowe, których źródłem są archaiczne pieśni i melodie Suwalszczyzny. Autorskie aranżacje nadają ich utworom raz swojskie słowiańskie brzmienie, raz taneczność irlandzkich pubów, a innym razem doprawiają im ostre, rockowe pazury.

 1. Donegal
 2. Patsy Fagan
 3. The Settlers
 4. The New Broom
 5. Nós Na Ronne
 6. The Raggle Taggle Gypsies
 7. The Sally Gardens
 8. Johnny is a Rowing Blade
 9. The Irish Rover
 10. Whiskey In The Jar
 11. Dreams Of Johne's
 12. Shamrock
 13. Rocky Road to Dublin
 14. Lullaby
 15. Szkocja
skład:
Katarzyna Pietrow – śpiew
Magdalena Kamińska-Orłowska – śpiew
Ewa Orłowska-Bogdan – skrzypce
Leszek Sójkowski - akordeon, flet, śpiew
Jerzy Puza - akordeon, śpiew
Grzegorz Krysiewicz – gitara
Bernard Bogdan – bas
Adam Tyczkowski - perkusja, instrumenty perkusyjne

gościnnie:
Grzegorz Bogdan - instrumenty klawiszowe