główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2001  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SARAKINA - GREKOW. MLEJNEK. MLEJNEK
SARAKINA

Wydawca: Amadeus

  Płyta "Sarakina - Grekow. Mlejnek. Mlejnek" jest pierwszą wspólną produkcją zespołu Sarakina. Utwory znajdujące się na płycie są kompozycjami i aranżacjami melodii i motywów muzycznych pochodzących z Bułgarii i Macedonii. Oryginalny skład instrumentów, profesjonalne przygotowanie muzyków jak i znakomity materiał muzyczny sprawiają, że płyta niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Utwory zainspirowane dynamicznymi, porywającymi tańcami bałkańskimi, poprzeplatane są nostalgicznymi pieśniami kontrastującymi nastrojem i tempem, nawiązującymi do archaicznych śpiewów. Płyta "Sarakina" to muzyka z pogranicza folku, jazzu, muzyki poważnej i sakralnej.
Zespół Sarakina wykonuje muzykę pochodzącą z regionów Bułgarii i Macedonii. Tworzą ją profesjonalni muzycy, absolwenci i studenci wyższych szkół muzycznych. Ich pasją jest granie i popularyzowanie niepowtarzalnej muzyki narodów bałkańskich. W skład ich repertuaru wchodzą utwory, których melodyka i rytmika zaczerpnięta z oryginalnych źródeł została opracowana i uzupełniona brzmieniem oryginalnych instrumentów, jak również wzbogacona śpiewem etnicznym. Zespół istnieje od 1999 roku.

"Sarakina to orientalne imię pięknej dziewczyny z Bałkanów, wioska w Grecji i nazwa zespołu z Białegostoku, grającego muzykę o bułgarskich korzeniach. Również tytuł pierwszej płyty tegoż zespołu. Posłuchałam i oniemiałam. To bodaj najciekawsza i najbardziej odświeżająca płyta z pogranicza folku i jazzu, jaką słyszałam w ostatnich latach. Niby część utworów znałam z jednego z koncertów, niby wiem, co Sarakina potrafi, jednak na płycie - o nadzwyczaj starannej kompozycji - wszystko to zyskuje jeszcze ciekawszą jakość (...)
Utwory na płycie to kompozycje i aranżacje melodii i motywów muzycznych pochodzących z Bułgarii i Macedonii. Ale jak zagrane! Po pierwsze niezwykle profesjonalnie i w nietypowym metrum (np. 7/8, czy 8/8). Po drugie: wiele tu niespodzianek - jak w kalejdoskopie mieszają się tempa i nastroje, a nawet epoki: obok archaicznych zaśpiewów sąsiadują jazzowe, wirtuozersko zagrane wstawki, a klarnet "gada" z etnicznymi instrumentami (kaval czy gajda). Po trzecie: krążek bogaty jest w sensie stylistycznym: są suity, rozbudowane rapsodie, tańce, sakralne śpiewy bałkańskie, klezmerskie tańce, aranżacje rozbudowane tak, że już właściwie stanowią kompozycje. Po czwarte: piękny, jak sprzed wieków śpiew Weroniki Grozdew. Po piąte, mistrzowskie improwizacje klarnetu, kontrabasu i akordeonu...
Ta płyta urzeka nastrojowością: jest tu niepokojący, wibrujący rytm, jest powiew Orientu, jest wizja mistycznego obrzędu, jest przestrzeń. Bardzo piękna rzecz."
("Macedońska melancholia", Monika Żmijewska, GW Białystok)

 1. Monastyr
 2. Ohrid
 3. Makedonsko
 4. Morava
 5. Dajczovo
 6. Rofinka
 7. Plovdivska raczenica
 8. Komitsko
 9. Samuil
 10. Dilmana
 11. Kyrillikata III
 12. Sarakina II
skład:
Jacek Grekow - akordeon, gajda, kaval
Jan Mlejnek - klarnet, tambura
Bartosz Mlejnek - kontrabas

współpraca:
Weronika Grozdew - śpiew
Bartosz Zwolski - tarambuka