główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2001  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

JAHIAR GROUP
TEHERAN

Wydawca: Orange World Records

  Jahiar Group powstał w Lublinie w 1998 roku. Jest to międzynarodowy kwintet, składający się z muzyków różnych kultur: Persa, Tatara krymskiego i trójki Polaków. Jest to pierwszy taki zespół w Polsce. W naszych kompozycjach inspirujemy się muzyką perską, turecką, afgańską, hinduską i ukraińską. Płyta "Teheran" to nasz pierwszy album.

"... Naszą muzyką pragniemy zilustrować świat dalekiego wschodu, tamten orientalny świat. Ciepły klimat Persji: TEHERAN ze szczytami gór Kuh, zielonymi zboczami, bazarem - centralnym miejscem miasta, pachnącym dywanami, ryżem, imbirem, daktylami, brzoskwiniami, powiewem ciepłego wiatru... "Jeżeli choć raz tam się znajdziesz, będziesz chciał tam wrócić znowu".
JAHIAR GROUP śpiewa o miłości, wolności, młodości ale także o niespełnionych marzeniach, wielkiej tęsknocie, o tym, żeby nie było więcej wojen i podziałów. Przecież świat jest jeden dla wszystkich i chociaż jest wiele kultur, wiele ras to nie ważne czy człowiek jest biały, czarny ani z jakiego kraju pochodzi, ponieważ wszyscy mają marzenia, pragną miłości i spełnienia, kochają młodość. Muzyka nie zna granic, jednoczy ludzi dlatego nasza muzyka jest dla wszystkich".

Ciekawe brzmienie nasz zespół zyskuje dzięki zastosowaniu oryginalnego starożytnego perskiego instrumentu - santur, różnego rodzaju bębnów: congi, djembe, darabuka, bata oraz akordeonu, gitary i taru (dalekowschodni instrument strunowy). Całości dopełnia unikalny wokal. Nasza muzyka spotyka się z żywą reakcją odbiorców wprowadzając ich w świat niezwykłych przeżyć estetycznych, przenosząc w orientalne przestrzenie.

"Prawdopodobnie mamy do czynienia z najlepszym rodzimym debiutem 2001 roku na scenie muzyki etnicznej. (...) W graniu Jahiar Group znacznie więcej jest tajemnicy i magii drzemiącej w muzycznej tradycji, w tym przypadku arabskiej, ale też hinduskiej czy ukraińskiej
(...) Przy pomocy egzotycznego instrumentarium i arabskiego języka, Jahiar Group oddaje klimat Orientu pachnącego - jak napisał wydawca - dywanami, ryżem, imbirem, daktylami, brzoskwiniami i powiewem ciepłego wiatru. W większości mamy do czynienia z pięknymi, rzewnymi i melancholijnymi melodiami, które po chwili nabierają wigoru. Co ciekawe, niektóre kompozycje zawierają pierwiastki cygańskie lub... latynoskie."

(ART, muzyka.onet.pl)

 1. Lejli Dżan
 2. Kwiat
 3. Olmaz, Olmaz
 4. Noc Zapadła
 5. Zim, Zim
 6. Dziwne Życie
 7. Hinduska Melodia
 8. Donja Je Man
 9. Dżanglar
 10. Czom Ty Ne Pryszow
 11. Teheran
skład:
Jahiar Azim Irani - wokal, santur, cymbały
Agnieszka Sylwia Kołczewska - wokal, djembe, congi, instrumenty perkusyjne
Agnieszka Tomala - gitara, tar, kontrabas
Kurtmołła Abdulganijew - akordeon, pianino
Rafał Maj - udu, darabuka, instrumenty perkusyjne